Drobečková navigace

ROZHOVOR: Míša je první ženou ve výjezdu HZS ČR

| |

1.9.2022 nastává průlom v historii Hasičského záchranného sboru. Do výjezdové jednotky byla přijata žena. Jste zvědaví kdo to je a další zajímavosti o ní? Tady je máte!

Zpět

Jestli úbytek zájmu mužů, potřeba genderové vyváženosti, oddělené dámské šatny a sprchy v modernizovaných stanicích nebo prostě jen chuť udělat změnu přivedlo vedení Hasičského záchranného sboru k přijetí první ženy není úplně jasné. Jasné je ale to, že 1.9.2022 nastupuje historicky první žena do výjezdu HZS. Jmenuje se Michaela Žďárská, je z Prahy, velikost bot má 41 a na svou novou životní etapu se moc těší.

Medailonek o Míše

V jednotce dobrovolných hasičů Praha Dolní Měcholupy působím od roku 2019. Od 1.1.2020 jsem členem SDH Dolní Měcholupy.  Za tři roky v jednotce mám za sebou 49 výjezdů jak technické pomoci, tak požárů, či mimořádných událostí, jako je pomoc při odstraňování škod po tornádu, covidové pohotovosti i pomoc v souvislosti s válkou na Ukrajině. Za svůj nejtěžší zásah považuji požár bytu z dubna loňského roku v ulici Černokostelecká, kde bylo 14 zraněných (popálených) osob a z toho 6 dětí. Na místo jsme dorazili jako druhá jednotka a bylo nutné poskytnout zraněným první předlékařskou pomoc do příjezdu ZZS.

V rámci výjezdové jednotky jsem absolvovala kurz NDT a následně stáž u HZS na stanici Strašnice. Dále se snažím sebevzdělávat v dalších oblastech jako například účast na loňských RescueDays – výcvik ve vyprošťování z havarovaných vozidel, absolvování výcviku v ohňovém trenažeru Fire Dragon 9000 od firmy Drager a dalších výcviků na pohyb v zakouřeném prostředí, násilné vstupy a cvičný polygon.

V letošním roce jsem začala s hasičskou soutěží v disciplíně TFA. K té mě dovedl můj kolega, který založil TFA ligu severu a pořádá závody. V současné době se zúčastňuji série závodů Pražské a Středočeské ligy a již zmíněné TFA ligy severu. Právě TFA pro mě bylo skvělou přípravou pro fyzické testy.

V hasičském světě se nepohybuji jen v rámci SDH/JSDH a TFA, ale také jsem součástí projektu spojeného s hasiči a jejich podporou. Jsem součástí redakčního týmu webového informačního portálu nejen pro hasiče Hasičovo.cz, který má snahu vyzvednou práci hasičů jak profesionálních, tak především dobrovolných, hasičské sporty a další věci spojené s hasičským světem.

Míšu znáte  asi nejvíce z našich online živých vysílání (přidáme jich pár pro připomenutí na konec článku) Teď ale pojďme na medailonek navázat rozhovorem, kde si první ženu u HZS a naši kolegyni vyzpovídáme ještě o něco více 😉

Míšo, tak jdeme na to. První záludná otázka je z praxe. Víš co dělá koala, když hoří les? 

Hoří taky... Neměl to být seriózní rozhovor? 

Jo jasné promiň, tak jak jsi se vlastně dostala k hasičům?

V Dolních Měcholupech měli vyvěšený inzerát, že shání nové členy. Přesně tam stálo "Chcete se stát dobrovolným hasičem? Je Vám alespoň 17 let a jste v dobré fyzické kondici? Bydlíte v dojezdové vzdálenosti 10-ti minut? Neváhejte nás kontaktovat!" Přišlo mi, že splňuji všechny uvedené podmínky, a tak jsem jim napsala, šla na příjímací pohovor, a už tam rovnou zůstala 😊. 

Jsi pouze členem jednotky?

Při nástupu do jednotky dobrovolných hasičů jsem současně byla zapsána do sboru dobrovolných hasičů v Dolních Měcholupech. Vím, že ne vždy a všude je samozřejmost být v obou organizacích a obzvlášť v Praze, ale u nás se tuto tradici snažíme udržovat a za mě by to tak mělo fungovat. Jako sbor se podílíme na organizaci různých obecních akcí. Sboru musím poděkovat i za podporu při závodech v TFA. 

Jak dlouho jsi ve výjezdu a zastáváš nějakou funkci?

Ano ve výjezdové jednotce jsem již 3 roky a mám za sebou cca 50 výjezdů.  Momentálně zastávám funkci technika OOP, starám se o to, aby měl každý z členů potřebnou výstroj.

Byla jsi první ženou ve vaší jednotce?

Při nástupu do jednotky semnou nastupovala ještě jedna slečna, shodou okolností také Míša 😊, ale po pár týdnech odešla. V současné době jsem tedy jediná žena v naší jednotce.

Jaký byl tvůj nejtěžší zásah?

Jak už jsem zmínila v medailonku. Jeden z nejtěžších zásahů jsem měla v dubnu minulého roku u požáru bytu v Praze. Na místě bylo 14 zraněných, z toho 6 malých dětí. V ten den jsme na místo dorazili jako druhá jednotka hned po profesionálních hasičích. Zraněným bylo potřeba poskytnout první předlékařskou pomoc před příjezdem Zdravotnické záchranné služby.

Byla jsi někdy na stáži u HZS?

Ano, absolvovala jsem stáž u profesionálních hasičů v lednu 2020 na požární stanici 5 ve Strašnicích a byla pro mě velmi zajímavá.

Jaké bylo přijímací řízení do výjezdu HZS?

Jako každý jiný zájemce o zaměstnání u hasičů jsem musela splnit podmínky pro přijetí a projít příjímacím řízením, které se skládá ze tří částí. Psychologické, zdravotní a fyzické testy. První dvě části se nedají nacvičit 😊. Na fyzické testy je potřeba se pořádně připravit, protože jsou naprosto shodné s fyzickými testy pro muže.

Opravdu jsi neměla žádné úlevy?

Ne bylo třeba zvládnout naprosto stejné testy jako mají muži. 

Jaká část přijímacího řízení pro Tebe byla nejnáročnější?

Neřekla bych nejnáročnější, ale nejobávanější. Bezpochyby fyzické testy. Nicméně díky přípravě na závody v TFA a díky komplexním tréninkům v posilovně byly obavy nakonec zbytečné a fyzické testy jsem úspěšně absolvovala nad rámec stanovených limitů.

To je parádní výkon, přece jenom na testech odpadá i dost mužů, co stojí za přípravou?

Testy jsou sestavené pro komplexní prověření fyzické zdatnosti, a tak i příprava musí být komplexní. Pro mě celkem samozřejmá věc, protože i na závody TFA je potřeba komplexní trénink. V mém případě to je dvakrát týdně kruhový trénink, pod vedením skvělého trenéra Vítka v Agoge gym, dvakrát týdně chodím běhat a občas to proložím silovým tréninkem v posilovně. Pro testy jsem do svého normálního tréninkového programu musela vložit ještě plavání, které je součástí fyzických testů. Naštěstí plavu už od 3 let jen teda technika už je teď snad o trochu lepší 😊.

Co tě chytlo na TFA??

TFA mě zaujalo už v loňském roce, ale říkala jsem si, že ještě není ten správný čas a ta správná fyzická kondice, takže jsem se závoděním začala v dubnu letošního roku a nyní se mu věnuji naplno. Rozběhla jsem si hned dvě ligy Pražskou a Středočeskou ligu TFATFA ligu SEVERU. Baví mě to moc, i když si teda vždy v půlce závodu říkám, kam jsem se to zase přihlásila, a proč to dělám 😊. Nicméně po každém úspěšném dokončení závodu je to neskutečná satisfakce za úsilí a dřinu.

Známe se už delší dobu tak vím, že docela ráda lezeš, začalo to až s hasiči?

V životě jsem tě neviděla 😊 (smích) 

Jako k mnoha dalším věcem, které jsem nikdy před tím nedělala jsem se i k lezení dostala díky hasičům. První výcvik na slaňování mi ukázal, že je to docela i zábava, když si člověk odmyslel tu výšku. V posledních letech jsem si oblíbila především lezení po ferratách. Po prozkoumání všech českých jsem se vydala na ty trošku větší a náročnější do Rakouska, kde jsem letos vyzkoušela i extrémní varianty obtížnosti E.

Co na to tvoje okolí?

V mém okolí mám celkem pozitivní ohlasy i když se tu a tam najde někdo, kdo s tím úplně nesouhlasí a má názor, že ženy do výjezdu nepatří. Nicméně mám velkou podporu od svých přátel a blízkých, kteří mi fandí a vědí, že si plním sen a zároveň věří, že to zvládnu. 

Co bys vzkázala dalším ženám?

Hodně štěstí a sil. Budete to potřebovat.

Míšo poslední otázka, na jaké další závody se chystáš? 

Měla jsem naplánovaný závod na 3.9. TFA Veselá u Mnichova Hradiště, ale v tento den je zároveň moje první směna. Hned v neděli si to ale vynahradím na charitativní akci Běh upřímných srdcí na jezeře Milada, kde běžím se svými spoluzávodníky štafetu na 3 km v plné zbroji s aktivním dýchacím přístrojem. Dalším závodem mělo být MČR v TFA dobrovolných hasičů, kterého už se jako příslušník bohužel nemohu zúčastnit. Na začátku října pak ještě jeden zajímavý závod ze série TFA ligy Severu a to Hazmburský hasič.

Zpět

Další zprávy: rozhovor, Celá ČR