Hasičské nej a rekordy
Největší sbírka hasičských přileb
Gerd Souer z nizozemského Harenu začal sbírat hasičské přilby v roce 1976, kdy měl pouze přilbu London Fire Brigade. Postupně, jak cestoval po světě, se jeho sbírka rozrostla do nevídaných rozměrů. Dnes tento nadšenec, který svou vášeň k hasičskému řemeslu zdědil po svém dědovi a otci, vlastní téměř devět stovek hasičských přileb (ke dni 9.2.2012 spočítáno 838 kusů)
Dálková doprava vody
Za pomoci zavodněných hadic „B“ dokázalo 2592 hasičů z 287 českých a 1 slovenského sboru vyčerpat vodu z Dolních louček na 63,46 km vzdálený a o 541 m výše položený nejvyšší vrchol Žďáských vrchů Devět skal. Na tuto akci bylo potřeba 3553 hadic „B“, 234 požárních čerpadel a 291 radiostanic.
Akce byla zahájena 8. května 2010 v 10:35 u jezu v Dolních Loučkách. Poté byla voda tlačena hadicovým vedením přes 18 obcí až na vrchol Devět skal. Tam ji jako poslední stroj na trati vystříkala na skalnatou vyhlídku parní stříkačka z roku 1907 v 17:30 a dalších deset minut dokázala stříkat plným proudem.
Akce je zaznamenána v České knize rekordů.
Nejdelší cesta hasičské stříkačky
Nejdelší cestu v hasičském autě ujel Stephen Moore z Velké Británie, který vyjel od Greenwiche 18. července 2010 a skončil na stejném místě o devět měsíců později 10. dubna 2011. Za tu dobu objel skoro celý svět a na tachometru auta přibylo 31.663 mil, což je asi 50.660 km. Tuto cestu uskutečnil, aby získal peníze pro tři různé charitativní organizace na počest svého otce, který byl hasič.
Největší vzdálenost, kterou ujel tým deseti hasičů po skluzné tyči za jednu hodinu
Když si někdo představí typický obrázek hasiče, tak je to většinou postava s hadicí, nebo postava s dýchacím přístrojem, anebo hasič sjíždějící po skluzné tyči do garáže. 23.srpna 2009 během zábavného dne charity v britském Goldstone Retail Parku v Hove předvedla desetičlenná štafeta hasičů z místní požární stanice zajímavý výkon. Postupně vybíhali do patra a sjížděli dolů po skluzné tyči po dobu 60 minut a za jednu hodinu tak ujeli vzdálenost 17 191 stop, což je v přepočtu neskutečných 52 kilometrů a 398 metrů.
Největší fontána vytvořená hasiči
Oslavy sta let České státnosti pojali hasiči po svém a 2. června 2018 vytvořili na Rašínově a Hořejším nábřeží v Praze fontánu, složenou ze 455 hadic o celkové délce přes 7 kilometrů. Využity byly i Jiráskův a Palackého most přes řeku Vltavu. Vodní proudy byly nasvíceny profesionální světelnou technikou, kterou tvořilo 102 světel. Na akci se podílelo 1055 hasičů z 205 družstev, které přijely do Prahy z celé České republiky. Zvukově byla fontána doprovázena Českou hymnou, symfonickou básní Vltava autora Bedřicha Smetany a Slovanským tancem č.15 od Antonína Dvořáka. Ojedinělý projekt je zapsán v České knize rekordů
Nejrychlejší hasičské auto
Nejrychlejším hasičským autem je Hawaiian Eagle z roku 1940, který zkonstruoval Shannen Seydel z Floridy. Osadil jej dvěma tryskovými motory Rolls Royce Bristol Viper, každý o výkonu zhruba 6000 koní. Takhle si s ním pelášil v roce 2006 na letišti ve Westfieldu a dosáhnul rychlosti 407 MpH, což je v přepočtu 655 km/h.
Nejstarší sbor dobrovolných hasičů
Datoval se rok 1864, kdy 22. května založil Karel Krohn první český dobrovolný hasičský sbor ve Velvarech. Od jeho vzniku uplynula řada let a v roce 2019 oslavilo sdružení 155. výročí. Ke každoročním oslavám patří i pietní akce, kdy se na hrob zakladatele i prvního velitele Jana Papeše pokládají kytice a věnce. O místo jejich posledního odpočinku se hasiči pečlivě starají a navštěvují je i v den Památky zesnulých.
Nejstarší sbor hasičů
Roku 1855 vznikl hasičský sbor v obci Petřvald-Březiny. Jeho zakladatelem je hormistr z Jindřichovy jámy Heřman Menzel. Podle některých pamětníků tento hormistr založil v roce 1853 družstvo deseti mužů, které mělo za úkol chránit zejména závodní majetek. Tak či onak patří hasičský sbor v Petřvaldě k jednomu z nejstarších na území dnešní České republiky. Sbor dostává stříkačku bez sacího zařízení, které zkonstruoval mistr Kroker z Horní Suché. Tím se působnost sboru rozšířila i do sousedních obcí a do dalšího okolí (Radvanice, Karviná, atd.). Jen do roku 1873 se sbor účastnil hašení cca 50 požárů. Zdá se, že to není mnoho, ale je nutné si uvědomit, že v tehdejší době trvalo hašení jednoho požáru i několik dnů. V roce 1873 proběhla přeměna na Sbor dobrovolných hasičů.
Nejstarší stříkačka v Česku
Jedná se o přenosnou stříkačku přidělanou napevno k vozu, taženému koňským spřežením. Pochází z roku 1746 a podívat se na ní můžete v Expozici požární ochrany v areálu HZS ve Zbirohu na Rokycansku.