PODCAST: Dva počiny OSH Rychnov nad Kněžnou
Z jednání vnitroorganizační rady OSH Rychnov nad Kněžnou za rok 2017 vzešla myšlenka nechat zpracovat dokument o vývoji místního hasičského hnutí a zhotovit prapor, který okresní sdružení hasičů dosud nemělo. Za prosazení této myšlenky se zasloužil náměstek starosty OSH Josef Netík, který má s obdobnou činností v SH ČMS dlouholeté zkušenosti.
👇Klikni a poslechni si PODCAST👇
Bylo dohodnuto, že bude zapotřebí zřídit komisi, která se těmito úkoly bude zabývat a postará se o jejich realizaci. Podle usnesení shromáždění představitelů sborů dobrovolných hasičů okresu Rychnov nad Kněžnou, které se konalo 24. března 2018 v Bolehošti, bylo schváleno zpracování historie OSH v Rychnově nad Kněžnou a zajištění okresního praporu dle požadavků komise rady historie. První schůzka se konala 27. srpna 2018 v počtu devíti navržených členů. Za předsedkyni byla navržena kronikářka OSH Milada Vávrová. O dva dny později, 29. srpna 2018 byl výkonným výborem OSH tento orgán schválen.
Komise složená z členů rady historie se začala pravidelně a podle potřeb scházet a pracovala na zadaných úkolech. Prvním bylo vydat knihu o historii hasičských sborů v okrese. Pro SDH byla vytvořena vzorová dvoustrana v grafickém studiu tiskárny AG TYP v Kostelci nad Orlicí, jejímž jedním z majitelů je člen rady historie Pavel Mervart.
„Dovedete si představit, jak dopravit do 118 jednotlivých sborů tento vzor?“ vzpomíná Pavel Mervart. „Nakonec jsme se rozhodli vzorový materiál předat starostům sborů při přípravě na výroční valné hromady. Musím touto cestou sbory pochválit a poděkovat jim, že až nečekaně rychle a na malé výjimky dodaly potřebný materiál o sborech zpět.“
Po soustředění všech potřebných podkladů byly rukopisy předány do tiskárny, kde byly graficky zpracovány a předány na OSH. Každý sbor pak obdržel svůj článek ke konečnému odsouhlasení. Věřte nebo nevěřte, bylo pak ještě korektory nalezeno celkem na 1 500 pravopisných chyb. Vše bylo opraveno a kniha dána do tisku. OSH dostalo první výtisky v únoru roku 2020.
Současně s tím komise hledala zhotovitele okresního praporu. „Po vyhodnocení všech nabídek jsme navštívili paní Moravcovou z Jamného nad Orlicí, která nás srdečně přijala a objasnila nám technologii ručního vyšívání a domluvili jsme se na podobě dodání grafického návrhu praporu,“ dodává Pavel Mervart.
Rada historie na svém jednání rozhodla, co by na praporu mělo být a grafický návrh ze studia tiskárny AG TYP byl předložen k odsouhlasení výkonnému výboru OSH a následně zadán do výroby. Byl zhotoven přibližně ve stejném čase jako knihy.
Na zaplacení praporu se podílel každý člen sborů dobrovolných hasičů částkou 10 Kč. Zbytek byl hrazen z dotací a pokladny OSH.
Posledním úkolem pro komisi bylo uskutečnit křest knihy a žehnání praporu. Datum nebylo vůbec jednoduché vybrat. Republika byla již sužována pandemií covidu a různá opatření neumožňovala scházet se a pracovat. Přesto se naplánované oslavy 6. září 2020 na rychnovském náměstí za pěkného počasí konaly a staly se skutečným svátkem místních hasičů. K přítomným 55 historickým praporům přibyl právě požehnaný okresní prapor, na který byla zavěšena první stuha.
Při této příležitosti se uskutečnil křest knihy „Z historie hasičských sborů
okresu Rychnov nad Kněžnou“, kterou pokřtil hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.