Od nabíjení po hašení
Co potřebujete vědět o požárním riziku elektromobility? A co říkáte na nová požární opatření?

Od roku 2019 se to rozjíždí – doslova i obrazně:
Zatímco se mnozí těší z ekologické jízdy ve svém novém elektromobilu nebo na e-koloběžce, hasiči mají čím dál tím více práce s požáry těchto moderních vozidel.
Pamatujete si ještě, když v roce 2019 hasiči zasahovali pouze u 3 požárů elektrozařízení? Dnes už se čísla vyšplhala na 94 případů v roce 2023. Největší nebezpečí ale hrozí právě během nabíjení, kdy se nečekané technické závady mohou proměnit v plameny. Jak tedy zajistit, aby vše fungovalo co nejbezpečněji?
Pojďme společně prozkoumat důležitá fakta a tipy, které vám pomohou zůstat v bezpečí na silnici i při dobíjení.
Počet požárů elektrických dopravních prostředků v ČR výrazně vzrostl v posledních letech. Do roku 2022 se všechny tyto případy sčítaly bez rozdílu. Požár elektrovozidel nebo e-kol se prostě zapsal pod „dopravní prostředky“ a hotovo.
Statistika z té doby vypadá takto:
2019: 4 požáry 2020: 10 požárů 2021: 11 požárů 2022: 23 požárů
A pak přišel rok 2023, kdy hasiči začali rozlišovat mezi „Elektrovozidly“ (auty na elektřinu, sklady baterií nebo nabíjecími stanicemi) a „Bateriovým pohonem“ (e-kola, e-koloběžky, e-motocykly a další). A statistiky ukazují, že s rozlišením přišlo i více zásahů:
Statistika požáru |
2023 |
2024 (leden-srpen) |
2024 (září) |
Bateriový pohon | 79 | 63 | 3 |
Elektrovozidla | 7 | 8 | 3 |
Hybridy | 8 | 6 | 0 |
Jak ukazuje praxe, největší riziko požáru hrozí právě při nabíjení. Sice hasiči během běžného provozu k požárům elektrovozidel vyjíždějí také (třeba při nehodách), ale problém nastává, když dojde k poškození baterie. V takovém případě se hašení stává o poznání složitější. Chemická reakce uvnitř baterie totiž probíhá i po prvotním uhašení a může dojít k opětovnému rozhoření. Hasiči se tak musí vybavit speciálním zařízením s řezacím vodním paprskem, které dokáže proříznout i stěny garáže.
Pokud nabíjíte svůj elektromobil, nezapomeňte na bezpečnost. Používejte pouze certifikované nabíjecí zařízení (např. wallbox) a dodržujte pokyny výrobce. Pokud máte pocit, že se s vozem něco děje, jako je nárůst teploty nebo zápach, neváhejte a kontaktujte servis. V případě úniku zplodin z baterie je potřeba ihned přivolat hasiče.
Garáže čekají změny
Všechny nové garáže budou muset splňovat přísné požární normy. Hasiči vyžadují detekci požáru, aktivní hašení a vypínání elektrické energie v prostorách s dobíjecími body. Jakmile se začne diskutovat o požární bezpečnosti staveb, hasiči se nevyhnou argumentu, že „požární opatření prodražují stavby“. Ale jak ukázala jednání pracovní skupiny, je možné najít optimální poměr mezi bezpečností a investicí.
Chystané změny v požární bezpečnosti garáží se zaměřují na nová pravidla pro vozidla s alternativními pohony. Požadavky zahrnují detekci požáru, aktivní hašení a vypínání elektřiny v prostorách s dobíjecími body. Čím více parkovacích míst garáž má, tím přísnější požární podmínky musí splnit. Plánované úpravy vycházejí z domácích i zahraničních zkušeností a zahrnují novou vyhlášku o požární ochraně a novelu normy ČSN 73 0838.
Garáže budou rozděleny do kategorií podle počtu parkovacích míst, s různými požadavky na aktivní i pasivní ochranu, například detekci požáru, hašení nebo odvětrávání. Požadavky budou platit nejen pro novostavby, ale i pro stávající garáže, zejména pokud jde o dobíjení elektromobilů.
Novela také navazuje na další normy, včetně ČSN 33 2130, kde je stanoveno, že v hromadných garážích lze dobíjet pouze dedikovaným nabíjením, aby se snížilo riziko požáru. Přestože požární opatření mohou zvyšovat náklady na výstavbu, hasiči zdůrazňují, že bezpečnost je prioritou, a jednání s developery ukázala, že je možné najít vyvážené řešení. Nová pravidla by mohla začít platit už v roce 2025.
Tisková zpráva, MV – generální ředitelství HZS ČR zmiňuje zakomponování nových prvků požární ochrany do vyhlášky:
V rámci dohody pracovní skupiny budou do vyhlášky zakomponované prvky aktivní i pasivní požární ochrany, které lze považovat za standardní i podle rozsáhlého průzkumu požadavků kladených na požární bezpečnost garáží v zahraničí. Ten zpracoval Institut ochrany obyvatelstva HZS ČR.
Pasivní:
- dostatečná požární odolnost stavebních a požárně dělicích konstrukcí (schopnost stavebních konstrukcí po definovanou dobu odolávat podmínkám požáru).
Aktivní:
- rychlá detekce požáru (elektrická požární signalizace) – zajistí včasné zpozorování, v případě přenesení signálu na HZS ČR dochází zároveň díky rychlosti zpozorování a ohlášení k rychlejší reakci (zásahu) a menším škodám a rozvoji požáru,
- systém aktivního hašení – (vodní stabilní hasicí zařízení, polostabilní hasicí zařízení, doplňková stabilní hasicí zařízení) – zabrání rozšíření požáru na celý prostor garáže, zabrání fatálním požárům celé stavby garáže,
- V garážích nad 200 míst také zařízení pro odvod kouře a tepla – umožní odvod tepla a kouře ze vzniklého požáru – zajištění podmínek bezpečné evakuace, snížení tepelného namáhání konstrukcí, zajištění bezpečného zásahu a viditelnosti zasahujících jednotek požární ochrany v uzavřeném prostoru zasaženým požárem.
Bez ohledu na to, zda jste milovníci elektropohonu, nebo se držíte tradičních aut, důležité je zajistit bezpečnost.
Hasiči se na tuto novou změnu připravují, a i když se může zdát, že nové normy „prodražují stavby“, jejich hlavním cílem je chránit životy a zdraví.
Zdroj: MV – generální ředitelství HZS ČR