Želechovická skládka rozcupovala víkendové plány dobráků
Po dlouhé době se uvolnila nařízení omezující volný pohyb a spousta z nás se těšila na to, že stráví alespoň krátkou chvilku pohody se svou rodinou a přáteli. Ale ouha ... poplach ... Želechovice ... hoří skládka!!! Jak vypadá hašení skládky v číslech ...
Většina lidí se těšila na první hezký víkend po uvolnění vládních opatření. Na setkání se zbytkem rodiny a s přáteli, jejichž obličeje viděli maximálně na displeji nebo monitoru při videohovoru. Stejně tak si to nejspíš plánovala i více jak stovka dobrovolných hasičů v Ústeckém kraji, kterým plány změnila SMS ze sobotního dopoledne.
Neváhali ani minutu a běželi k hasičárně, ne proto, že musí, ale protože chtějí pomoci ve svém volném čase a zadarmo někomu jinému. Hořela skládka SONO v Želechovicích (Čížkovicích), již po několikáté, a to není zásah na pár hodin, ale několik dní… . Jak vnímají skládku hasiči? Co jim bleskne hlavou jako první, když jim operační říká to spojení „skládka Želechovice“ a kolik se jich tam vlastně za těch několik dní společně s profíky vystřídalo. To vše a mnohem více v našem článku.
Nejblíže ke skládce má výjezdová jednotka sboru dobrovoláků z Čížkovic. Co jim proběhne hlavou, když jim vyskočí poplach s místem určení skládka Želechovice a jak jí vnímají? "Je to pro nás noční můra. Loni hořela pětkrát a byli jsme tam pokaždé. Pamatuji si i pár let zpětně, cca roky 2012 a 2013, kdy jsme vyjeli, místo požáru se prolilo a během chvíle bylo uhašeno. Dnes je to náročnější. Poslední dobou skládka hoří od spodu a musí se postupně rozebírat a prolévat. Hodně nám pomáhá i kvalita naší techniky, která se již vyrovná technice HZS" sdělil velitel výjezdové jednotky David Machata.
Jak těžký a záludný zásah je zahoření skládky, ukázali čížkovičtí hasiči v medailonku, který prezentoval jejich jednotku v anketě Dobrovolný hasič roku 2019 v kategorii jednotek, v lokalitě střed a sever Čech, kdy získali 2. místo za hasební a další práce právě na této skládce. "Takové skvělé umístění jsme nečekali. Jsme JPO V, výjezdů moc nemáme, a proto jsme si nedávali moc vysoké cíle. Když jsme zjistili, že jsme byli vybraní mezi pět postupujících jednotek, byli jsme mile zaskočeni a potěšily nás všechny hlasy, které k nám doputovaly a dostaly nás na 2. místo." dodává velitel. Na dotaz, zda se přihlásí i letos uvedl: "Dáme příležitost ostatním :).".
"Dobrovolní hasiči se snaží v této nelehké době pomoci společnosti distribucí ochranných pomůcek, šitím roušek, prováděním desinfekce veřejných prostor měst a obcí, a k tomu se s maximálním nasazením věnují našemu hlavnímu poslání, což je ochrana zdraví a majetku před požáry a dalšími živelnými pohromami. Patří jim za to velký dík!" vzkazuje hasičům Jiří Henc, starosta KSH Ústeckého kraje, který se též hašení skládky účastnil.
Pojďme se na zásah podívat z pohledu statistického.
- Poplach byl vyhlášen 25.4. 2020 v 11:34 a zásah byl ukončen 30.4. 2020 17:46.
- Na místě zasahovalo 96 výjezdových jednotek, 386 hasičů a 142 kusů techniky, včetně opakované účasti.
- V průměru byly použity 2-3 proudy, ale někdy i 5 podle situace.
- Spotřebovalo cca 2500 m3 vody, primárně čerpané z řeky.
Na místě zasahovaly jednotky:
- HZS: Litoměřice, Lovosice, Teplice, a Ústí n/L
- ZÚ: Hlučín a Jihlava
- JSDH: Boletice, Brozany, Budyně nad Ohří, Cítoliby, Čížkovice, Hlinná, Hostomice, Hrobčice, Chotiměř, Klapý, Kostomlaty pod Milešovkou, Koštice, Liběšice, Litoměřice obec, Lovečkovice, Malečov, Měrunice, Oleško, Panenský Týnec, Polepy, Povrly, Roudnice nad Labem, Stebno, Telnice, Terezín, Travčice, Třebenice, Úherce, Vrbice u Polep a Žalany
O průběhu hašení skládky jsme vás informovali v článku, který jsme postupně doplňovali o aktuální dění na skládce v podobě fotografií a videí.
Skládka odpadů "SONO" je vybudována v části zbytkové těžební jámy vápencového lomu cementárny. Nachází se cca 1,7 km JZ od obce Siřejovice v katastru obce Želechovice (Čížkovice). Skládka, jejíž zkušební provoz byl zahájen v dubnu 1995, slouží pro ukládání komunálních a ostatních odpadů. V současnosti jsou na skládku ukládány zejména komunální odpady od občanů a ostatní odpady od podnikatelských subjektů, v omezeném množství také stavební odpady. Celkový roční objem uložených odpadů od roku 1995 postupně narůstal a v současnosti činí přibližně 65 tisíc tun.
Děkujeme HZS Ústeckého kraje doplnění informací a všem hasičům, kteří se účastnili zásahu posíláme palec nahoru za jejich maximlní nasazení :)