Zachránili mu život a on nyní přišel poděkovat
František K. přišel poděkovat hasičům na stanici v Lipníku nad Bečvou za záchranu života.
Stalo se to o prázdninách, kdy vyjeli hasiči s vozem vybaveným AED za Františkem K., kterému selhalo srdce. DOba dojezdu byla velmi ryclá, pouhých 5 minut a díky poskytnuté první pomoci vše dobře dopadlo. Po zotavení se František K. zastavil za hasiči na stanici, aby jim osobně poděkoval za záchranu života.
"Lipničtí hasiči zachránili o prázdninách Františka Kováře z Lipníku nad Bečvou, když mu doma selhalo srdíčko. Na místě byli během 5 minut a ihned muži poskytli první pomoc s automatizovaným externím defibrilátorem. Díky včasné pomoci rodiny, hasičů a následně pak záchranářů zdravotnické záchranné služby přežil.", uvádí hasiči na svém profilu.
Automatizovaný Externí Defibrilátor (AED) je přístroj, který, pokud je dostupný, tvoří nedílnou součást základní neodkladné resuscitace.
AED je mikroprocesorem řízený přístroj, který mohou obsluhovat jak nevyškolení, tak trénovaní zachránci. Po zapnutí přístroje se zachránce okamžitě řídí hlasovou a obrazovou nápovědou.
V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu – komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus.
Pokud je defibrilace provedena 3-5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50-75 %. Veřejný přístup k AED tak představuje šanci časného provedení defibrilace před příjezdem záchranné služby.
Mobilní aplikace Záchranka a tento webový portál nabízí ucelenou databázi všech veřejně dostupných defibrilátorů v České republice, které využívá i zdravotnická záchranná služba (ZZS). Tato platforma umožňuje vyhledávat nejbližší dostupný AED a dále rozšiřovat jejich databázi. V případě pozorovaného kolapsu postiženého je operátor ZZS na základě znalosti polohy pacienta schopen zajistit rychlou dostupnost přístroje AED.
Zdroj: HZS Olomouckého kraje