Drobečková navigace

Záchranářská ulička - umíte správně uhnout?

| |

Klíč k rychlé pomoci a záchraně životů na silnicích v Česku i zahraničí.

Zpět

Záchranářská ulička má pro hasiče zásadní význam, protože jim umožňuje rychlý a bezpečný přístup k místu zásahu, kde mohou efektivněji provádět záchranné operace, jako je hašení požárů, vyprošťování osob z vozidel a řešení dalších krizových situací.

Vytváření takové uličky je velmi důležité pro zajištění právě rychlého příjezdu záchranných složek k místu nehody a může zachránit životy. V České republice je povinnost vytvořit záchranářskou uličku upravena zákonem a řidiči by měli vědět, jak správně uličku vytvořit. Na víceproudé silnici by měli řidiči v levém pruhu uhnout co nejvíce vlevo a řidiči v ostatních pruzích co nejvíce vpravo, čímž vznikne volný pruh pro průjezd záchranných vozidel.

Hlavní důvody, proč je záchranářská ulička důležitá:

  1. Rychlejší reakce: Vytvoření průjezdné uličky umožňuje záchranářům dostat se na místo nehody co nejrychleji, což je zásadní pro poskytování první pomoci a zvládnutí krizové situace.

  2. Záchrana životů: V případě dopravní nehody či jiného akutního zdravotního stavu mohou minuty rozhodovat o životě a smrti. Rychlá pomoc záchranářů může výrazně zvýšit šance na přežití postižených osob.

  3. Efektivní zásah: Kromě zdravotní pomoci mohou záchranářské složky také rychleji obnovit plynulost dopravy a předejít dalším potenciálním nehodám nebo komplikacím.

  4. Právní povinnost: V České republice je vytváření záchranářské uličky zákonnou povinností řidičů. Nedodržení této povinnosti může vést k pokutám a právním postihům.

Jak správně vytvořit záchranářskou uličku

Správné vytvoření záchranářské uličky závisí na počtu pruhů na silnici:

Na dvouproudé silnici:

  • Řidiči v levém pruhu se přesunou co nejvíce vlevo.
  • Řidiči v pravém pruhu se přesunou co nejvíce vpravo.

Na víceproudé silnici (tři a více pruhů):

  • Řidiči v levém pruhu se přesunou co nejvíce vlevo.
  • Řidiči ve všech ostatních pruzích se přesunou co nejvíce vpravo.

Pokud často cestujete, zejména teď v letních měsících, je důležité si připomenout pravidla některých okolních států. 

🇩🇪Německo: 

Stejně jako v České republice platí v Německu povinnost vytvářet záchranářskou uličku při zastavení dopravy na dálnici či víceproudé silnici.

  • Na dvouproudých silnicích se vozidla v levém pruhu posunou vlevo a vozidla v pravém pruhu vpravo.
  • Na víceproudých silnicích se vozidla v levém pruhu posunou co nejvíce vlevo a vozidla ve všech ostatních pruzích co nejvíce vpravo.

🇦🇹Rakousko:

V Rakousku je vytváření záchranářské uličky také povinné na víceproudých silnicích.

  • Podobně jako v Německu a České republice se řidiči v levém pruhu posunou vlevo a řidiči v ostatních pruzích vpravo.

🇨🇭Švýcarsko:

Ve Švýcarsku je povinnost vytvářet záchranářskou uličku na dálnicích a rychlostních silnicích v případě zácpy nebo nehody.

  • Vozidla v levém pruhu se posunou vlevo, zatímco vozidla v ostatních pruzích se posunou vpravo.

🇫🇷Francie:

Ve Francii není vytvoření záchranářské uličky explicitně povinné, ale řidiči jsou povinni umožnit průjezd záchranářským vozidlům tím, že se odsunou na stranu vozovky.

  • Obecně se doporučuje, aby řidiči na víceproudých silnicích umožnili průjezd záchranářům podle místní situace.

Ačkoli se detaily mohou lišit, hlavním cílem je vždy umožnit rychlý a bezpečný průjezd záchranářům, což může být rozhodující pro úspěšnost jejich zásahu. Pokud cestujete do zahraničí, doporučuje se předem se seznámit s pravidly pro danou zemi, abyste mohli adekvátně reagovat v případě potřeby.

Zdroj: foto, video: ilustrační, Policie Čr, HZS Libereckého kraje

Zpět

Další zprávy: obecné, Celá ČR