Drobečková navigace

Pepo, můžeš nám taky vyrobit překážky? Jasně!

| |

Rozhovor s Pepou Mandysem o jeho cestě k výrobě překážek nejen pro TFA.

Zpět

Hasičské sporty vyžadují kvalitní a odolné překážky, které splňují přísné požadavky na bezpečnost, funkčnost a musí odpovídat nastaveným pravidlům. O tom, jak se takové překážky vyrábějí, jsme si povídali s Pepou Mandysem, který se jejich výrobě věnuje.

Pepo, co tě přivedlo k výrobě překážek pro hasičské sporty?

Bylo to více faktorů, které mě k této myšlence přivedly. A pak už nebylo daleko k činům.

Za prvé to byla potřeba mít na čem trénovat, protože tyto věci byly celkově nedostupné. Na závodech, kam jsem jezdil, se často stávalo, že se něco pokazilo nebo vyloženě rozsypalo. Tak ve mně začala klíčit myšlenka: "Vyrob si to sám a pouč se z chyb, které jsi viděl."

Druhým hlavním faktorem bylo pohrávání si s myšlenkou na zrod Pražské středočeské ligy TFA a Dětské ligy TFA Praha, které jsem vytvořil kvůli dětem. Proč by vlastně neměl být tento sport přizpůsobený pro ně? A pak už se myšlenky změnily v činy. Výroba začala jen pro vlastní použití, ale díky popularitě tohoto sportu, jak u dětí, tak u dospělých, začaly přicházet otázky od trenérů: "Pepo, kde jsi to sehnal?" Odpověď zněla: "Vyrobil jsem si to sám." A hned následovala další otázka: "A pro nás by to taky šlo?" Šlo – a vyrábí se dodnes.

Jaké druhy překážek umíš vyrobit? Specializuješ se na konkrétní typy, nebo nabízíš široké spektrum?

Původně jsem se specializoval hlavně na výrobu překážek pro TFA dětí a dospělých. Ale už to není jen o tom – vyrábím překážky i pro ostatní hasičské sporty. Máme tu věci pro CTIF, tunel nebo lávku. Pro požární sport se vyrábějí všechny překážky, třeba i tartanová brzda na bariéry nebo požární plato. Vyrábíme i obaly na hadicová břemena nebo doběhové bloky pro FCC. Pro dospělé TFA se dělají doskočiště a pro dětské TFA upravené imitace dýchací techniky.

Je možné vyrobit překážky nebo figuríny na míru, například s jinými rozměry, materiály nebo v alternativních barevných variantách?

Určitě ano, po dohodě se zákazníkem lze vyrobit takřka cokoli. Figuríny jsou dostupné v několika základních váhách a barvách, ale dají se upravit jak barevně, tak velikostně i váhově. Dokonce už naší dílnou prošla figurína určená na výcvik dorostenců v Rescue, která byla navržena k vyprošťování z vody jako imitace tonoucího. Překážky lze vyrobit i ve sborových barvách s různými nápisy, znaky nebo erby. Standardně se používají materiály odpovídající velikosti a pravidlům, ale je možná i atypická výroba – například kvůli umístění překážek venku po celý rok.

Pro které disciplíny hasičských sportů jsou překážky vhodné? Spolupracuješ s konkrétními soutěžemi nebo organizacemi?

Jak jsem už říkal, vyrábím překážky napříč všemi disciplínami hasičského sportu. Materiály a technologické postupy musí splňovat normy pro výrobu. Velikost překážek je vždy daná pravidly disciplíny, pro kterou jsou určeny – ať už jde o TFA, FCC nebo požární sport.

Co se týče spolupráce, ta se rozběhla napříč celou republikou. Do Pražské a Středočeské ligy TFA jezdí závodníci z 11 krajů, někteří z nich organizují vlastní závody.

V dospělém TFA spolupracuji například s Jihočeským krajem (SDH Běleč a Sedlice), ve Středočeském kraji přímo s Krajským sdružením a závodními SDH v Čechticích, Broumech a Plchově. Mezi soukromé pořadatele patří MAPE CUP Mnichovo Hradiště. Pomáhal jsem také při vzniku Královéhradecké ligy TFA.

V mém domovském kraji, Praze, je to Městské sdružení hasičů Hlavního města Prahy, v dospělém TFA pak SDH Praha Žižkov a moje domovské SDH Praha Satalice. V loňském roce jsme navázali spolupráci s TFA týmem HZS Praha a Sportovním klubem HZS Praha.

Na severu Čech spolupracuji s SDH Klapý a Ústeckým krajským sdružením hasičů, kde je zapojená TFA Liga Severu pro dospělé i děti. U dětí to pak zahrnuje Dětskou ligu TFA Praha, Dětskou ligu TFA – Hasičskou Pětku na Vysočině a Dětské TFA v Jincích a Plchově.

V oblasti FCC už třetím rokem spolupracuji na dorosteneckém FCC v Jihlavě. V roce 2024 jsem se podílel i na MČR TFA v Brně.

Ve spolupráci nesmím zapomenout ani na Hasičovo, kde máme víceúrovňovou spolupráci.

Jak dlouhá je obvykle dodací lhůta tvých překážek? A jak probíhá samotný proces objednání?

Začnu opačně – samotný proces objednání by se měl díky novému e-shopu zrychlit. I tak ale vždy osobně nebo telefonicky kontaktuji zákazníka, abychom si upřesnili podmínky dodání.

Samotné provedení zakázky závisí na tom, co si zákazník objedná – jakou barvu, loga, nápisy či emblémy si přeje. Momentálně rozšiřujeme dílenské prostory, což by mělo umožnit rychlejší zpracování zakázek. Některé procesy, jako schnutí barev, se urychlit nedají, ale věřím, že s novými prostory budu stíhat vyřizovat vše dle požadavků zákazníků.

Závěr

Výroba překážek pro hasičské sporty je klíčovým prvkem nejen pro trénink, ale i pro soutěže. Pokud vás zajímá více informací o portfoliu překážek a figurín Josefa Mandyse nebo si je chcete objednat, navštivte náš web Hasičovo.cz – e-shop, kde najdete další podrobnosti.

Zpět

Další zprávy: požární sport, Celá ČR