V Písku bude sloužit nový automobilový žebřík
Hasiči jsou jedinou složkou integrovaného záchranného systému, která disponuje výškovou technikou. Automobilové žebříky a plošiny patří dlouhodobě do standardního vybavení profesionálních hasičů a jsou k dispozici tak nejen pro jejich potřeby, ale také i pro potřeby zdravotníků či policistů.
Na stanici v Písku dlouhá léta sloužil automobilový žebřík na podvozku Renault s nástavbou Camiva. Byl pořízen v roce 2005 a byl vždy spolehlivým pomocníkem. V průběhu letošního roku se podařilo tuto část píseckého vozového parku obnovit a dnes byl píseckým hasičům předán zcela nový žebřík, který svým provedením a nadstandardní výbavou znamená výrazný posun vpřed.
Techniku převzal od zástupců firmy Firefighting Technoogy Int., s. r. o., ředitel územního odboru plk. Luboš Broulim. Předání se zúčastnil také senátor pro Písecko a Strakonicko Tomáš Fiala.
Nový žebřík je postaven na podvozku Iveco s žebříkovou sadou Magirus. Jedná se o automobilový žebřík s řiditelnou zadní nápravou a nadstandardní výbavou. Jeho označení je AZ Magirus M 32 L – AS HZL.
Pořizovací cena žebříku je včetně veškerého vybavení a dodaného příslušenství téměř 19,4 miliónů korun. Obnova výškové techniky u HZS Jihočeského kraje píseckým žebříkem nekončí. Další nový automobilový žebřík obdrží jihočeští profesionálové na podzim, a to na stanici do Českých Budějovic.
Některé parametry, nadstandardní vybavení a technické zajímavosti automobilového žebříku AZ Magirus M 32 L – AS HZL:
- pracovní výška sady je 30 metrů,
- záchranný koš je určen pro 5 osob, resp. 500 kg,
- pracovní rozsah od -17˚ až do +75˚,
- záchranná nosítka se zvýšenou nosností (až 150 kg),
- integrovaná, dálkově ovládaná lafetová proudnice pro zásah vodou i pěnou,
- schopnost „krabího chodu“ (umožňuje bokem dojet např. ke kraji komunikace),
- kamery i na bocích stabilizačních podpěr,
- kamery na koši pro sledování místa události z výšky,
- poslední díl žebříku je zalamovací, takže se může chovat částečně jako plošina,
- elektrocentrála pro možnost práce s elektrickým ručním nářadím nahoře v koši a jako zdroj pro dva reflektory, které je možné umístit na koš pro osvícení místa zásahu,
- koš je možné vybavit navijákem s hadicí a proudnicí pro vstup a zásah v budovách (např. bytech).
Výšková technika je speciální požární technika, která je důležitá především při záchraně osob či zvířat z výšek. Kromě záchrany a evakuace je nasazována při řešení požárů v nadzemních prostorech, typicky u požárů vícepatrových budov. Velmi často je pak povolávána k rizikovému kácení stromů, a to nejen při živelních pohromách.
Zdroj: HZS Jihočeského kraje