Zimní příslušenství – máte vše potřebné?
Co se nám v zimním období nejvíce hodí a nemělo by v našem voze, ať už hasičském nebo soukromém chybět? No přeci ...
Téma zimních pneumatik už jsme probrali v minulém článku a dnes na něj plynule navážeme. Kvalitním zimním obutím totiž příprava na zimní sezónu rozhodně nekončí.
Sněhové řetězy
Základem jsou samozřejmě kvalitní zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu (více se o zimních pneumatikách dočtete zde) Občas ale ani ty nestačí a obzvlášť pro těžší techniku nebo v horských oblastech se můžou hodit zimní řetězy. Na některých úsecích je jejich použití dokonce povinností. Doporučujeme si nasazování řetězů vyzkoušet dopředu v teplé garáži ještě předtím, než vyrazíte do akce. Postup pro jejich montáž najdete v našem článku na webu mojepneu.cz.
Skvělou alternativou sněhových řetězů mohou být u osobních automobilů textilní sněhové řetězy AutoSock, a to hlavně díky jejich rychlé montáži i demontáži z kol vozu. Mezi další výhody určitě patří pohodlí při jízdě (nezpůsobují vibrace ani hluk), skladnost ve vozidle nebo fakt, že nepoškodí drahá ALU kola. Další informace se dočtete v článku – textilní řetězy AutoSock.
Povinná výbava
Nezapomeňte si také zkontrolovat povinnou výbavu svého vozu, do které momentálně spadá reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička. U lékárničky už není potřeba kontrolovat datum expirace, pouze musí obsahovat těchto 7 povinných prvků: obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, cívka hladké náplasti, pryžové škrtící obinadlo, pryžové latexové rukavice, nůžky a isotermická fólie.
Baterie a startování
Vyhněte se nepříjemnostem s nestartujícím autem a věnujte pozornost také své autobaterii, která obzvlášť v chladných dnech dostává poměrně zabrat. Doporučujeme baterii občas preventivně dobít, a to hlavně v případech, kdy jezdíte kratší trasy a nestihne se tak dobít během jízdy. V případě starší baterie zvažte nákup novější. Jedná se o preventivní investici několika stovek korun, která vám může ušetřit nemalé peníze za odtah.
Zvažte také startovací kabely. Když už by se vám baterie vybila, jedná se o jedinou záchranu mimo servis. Při jejich výběru dbejte na dostatečnou délku a průřez drátů. Pro nastartování osobních vozů bychom doporučili vybírat mezi 16–35 mm2, pro nákladní auto nebo kamiony pak doporučujeme délku alespoň 6 metrů a průřez minimálně 30 mm2.
Zajímavou alternativou může být využití startovací stanice. Umožní vám nastartovat bez pomoci druhého vozu, což celý proces výrazně zjednoduší a urychlí. Kromě startování se navíc dají využít třeba jako zdroj elektřiny na cestách pro nabíjení běžných spotřebičů.
Podle potřeb můžeme vybírat mezi na elektrickými nebo benzínovými boxy. Nejuniverzálnější jsou malé elektrické boxy s integrovanou baterií. Při jejich výběru myslete na dostatečný startovací proud. Pro úspěšný start benzínového motoru je potřeba přibližně 400 A, pro dieselový pak okolo 600 A.
Tip na závěr
Škrabku má v autě asi každý, ale malou lopatu? Tu vozí málokdo, ale věřte, že není nic lepšího, než mít čím odházet zapadlé auto. A kdo chce být opravdu připraven, přihodí k lopatě ještě rukavice. Nezapomeňte si na zimní období také doplnit nemrznoucí směs do ostřikovačů. Jinak hrozí popraskání hadiček a poškození motorků.
Přejeme vám šťastnou cestu.