Drobečková navigace

Střet vojenské helikoptéry a komerčního letadla

| |

Od včerejšího večera zasahují američtí záchranáři u velmi tragické nehody.

Zpět

Ve středu v noci poblíž Reaganova národního letiště ve Washingtonu došlo k tragickému střetu mezi komerčním letadlem American Eagle a vojenskou helikoptérou Black Hawk. Oba stroje se po srážce zřítily do řeky Potomac.

Průběh nehody

K nehodě došlo krátce před 21. hodinou tamního času. Na palubě letadla American Eagle Flight 5342, které směřovalo z Wichity na letiště ve Virginii, bylo 64 osob – 60 pasažérů a 4 členové posádky. Helikoptéra Black Hawk, operující z vojenské základny Fort Belvoir ve Virginii, převážela tři vojáky a byla na tréninkové misi.

Podle prvních informací se letadlo po srážce rozlomilo na dvě části a helikoptéra byla téměř celá ponořena pod hladinou řeky.

Záchranné práce v náročných podmínkách

Na místě zasahuje více než 300 hasičů a dalších příslušníků složek IZS. Při denních teplotách kolem 10 °C (50 °F) a teplotě vody 2°C (35 °F) čelí záchranáři nejen chladu, ale i silnému proudu řeky. Byly nalezeny první oběti, ale přesný počet mrtvých zatím není oficiálně potvrzen. Pátrací akce započala s důrazem na lokalizaci možných přeživších a vyzvednutí těl z trosek, tzv. rescue operation - záchranná operace. Během dnešního dne bylo velitely zásahu rozhodnuto celou událost překvalifikovat již na tzv. recovery operation - což znamená, že se týmy přestávají soustředit na hledání přeživších a místo toho se zaměřují na vyzvedávání těl obětí a zajištění trosek. Záchranné složky mají zároveň na místě již zajištěnou mobilní márnici. 

„Je to velmi náročný zásah, kombinace letecké nehody a vodního prostředí je jednou z největších výzev pro záchranné týmy,“ uvedl jeden z velitelů zásahu a doplnil, že letadlo se nachází zhruba ve dvou metrové hloubce a helikoptéra leží ve vodě vzhůru nohama.

Kdo byl na palubě?

Mezi pasažéry letu American Eagle bylo několik elitních krasobruslařů ze Spojených států i Ruska, kteří se vraceli z tréninkového kempu. Ruská média potvrdila přítomnost dvou ruských mistrů světa na palubě. 

První reakce a vyšetřování

Společnost American Airlines spolupracuje s úřady na vyšetřování a poskytuje podporu záchranným složkám. Armáda rovněž potvrdila, že Black Hawk byl na rutinním výcvikovém letu. Příčiny střetu jsou zatím nejasné, ale budou předmětem podrobného vyšetřování.

Jak operační přechod vypadá v praxi:

  1. Hodnocení situace:

    • Velitelé zásahu konzultují s odborníky (lékaři, potápěči, strukturálními inženýry atd.) a analyzují faktory, jako je čas od incidentu, podmínky prostředí (např. teplota vody, přístupnost místa) a stav trosek.
    • Pokud je pravděpodobnost přežití extrémně nízká nebo nulová (např. dlouhý čas pod vodou, destrukce kabiny letadla), operace se změní na vyprošťovací.
  2. Změna cílů:

    • Záchrana lidských životů přestává být hlavním cílem.
    • Prioritou je důstojné vyzvednutí těl obětí, zabezpečení trosek pro vyšetřování a minimalizace rizik pro záchranáře.
  3. Nasazení specializovaných týmů:

    • Do popředí se dostávají potápěči, technici a vyšetřovací specialisté.
    • Například u letecké nehody se povolávají odborníci na manipulaci s těžkými částmi trosek pod vodou a vyšetřování příčin nehody.
  4. Změna vybavení a metod:

    • Používají se speciální zařízení, jako jsou sonarové skenery, robotické podvodní drony, nebo vaky pro zvedání těžkých předmětů z vody.
    • Operace může zahrnovat například vyhledávání a označování pomocí sonarů a mapování místa nehody.
  5. Komunikace s rodinami a veřejností:

    • Rodiny obětí jsou informovány o změně operace, což je pro ně obvykle extrémně náročný moment.
    • Média jsou upozorněna, aby o situaci informovala citlivě, protože se ztrácí naděje na přeživší.
  6. Důstojnost a bezpečnost:

    • Vyzvedávání těl probíhá s maximální péčí a důrazem na zachování důstojnosti obětí.
    • Hasiči a další členové zásahových týmů jsou instruováni, jak postupovat s ohledem na emocionální náročnost situace.

Tento přechod je z psychologického hlediska těžký nejen pro rodiny obětí, ale i pro zasahující záchranáře. Často se poskytuje i psychologická podpora těm, kdo na místě pracují.

Zdroj: NBC, X

Zpět

Další zprávy: zahraniční, Celá ČR