Smutné výročí 5 let od ničivého požáru Kounicova domu
Na zásah vzpomíná plk. Ladislav Vakula jako na jeden z nejsložitějších za svého působení u HZS Libereckého kraje ÚO Česká Lípa, tehdy jako velitel stanice Česká Lípa.
„V poplachovém hlášení v rozhlase v 15:10 hod. jsem zaslechl, že hoří střecha v historické části města Česká Lípa. Při okamžitém pohledu z okna stanice byl vidět hustý černý sloup dýmu“, říká plk. Ladislav Vakula, ředitel Územního odboru Česká Lípa. Po zjištění plamenného hoření neváhal a vyjel s prvními vozidly profesionálních hasičů k pomoci zdolání požáru. „Z pouhého pohledu mi bylo poměrně jasné, že zásah nebude asi jednoduchý“, vzpomíná plk. Vakula. Zásah byl složitý i z důvodu na sebe navazujících historických budov a riziko možného rozšíření přes střešní konstrukce na další objekty.
Při příjezdu první jednotky požární ochrany v 15:15 hodin byl již požár rozšířen po celé ploše půdního prostoru, který neměl žádné požárně dělící příčky, tudíž tvořil jeden požární úsek. Střecha byla o půdorysné ploše cca 60 x 20 metrů. Na několika místech došlo k úplnému prohoření a propadům částí dřevěných krovů. Veškeré síly byly soustředěny na zjištění šíření požáru ve střešní konstrukci na obě strany k nezasaženým navazujícím objektům. Současně probíhalo intenzivní zjišťování, zdali se někdo v objektu nenachází a nepotřebuje pomoc. "V 15:27 hodin byl zřízen štáb hašení, kde např. Město Česká Lípa velmi rychle zajistilo pitný režim a následnou stravu pro zasahující hasiče. Na tento požár se také dostavil i operační výjezd generálního ředitelství HZS ČR. Celkem zasahovalo přes 60 hasičů", řekl plk. Vakula. Zásah trval do večerních hodin a kontroloval se do druhého dne.
Hasiči se během zásahu potýkali také s řadou problémů, které museli rychle vyřešit. „Vzpomínám si na počáteční potíže s radiovým spojením – pro velký počet zasahujících hasičů a značného množství potřebné požární techniky. Dále na riziko pádu hořících částí střešní konstrukce do ulice i pádu na hasiče, zasahující uvnitř objektu. V pozdější době i riziko pádů obnažených, samostatně stojících, mohutných komínových těles objektu“, uzavřel plk. Vakula.
Požár se hasičům podařilo zvládnout bez rozšíření na vedlejší objekty a bez úrazu zasahujících hasičů. Příčina požáru byla vyšetřovatelem stanovena na manipulaci s otevřeným ohněm – nedbalost při svařování. Škoda byla tehdy majiteli objektu stanovena na 10 milionů Kč.
Dům byl vybudován v roce 1771 na místě bývalého vrchnostenského pivovaru jako nové sídlo pro úředníky českolipského panství, které v 18. století patřilo šlechtickému rodu Kouniců. Kounicům patřila Česká Lípa s novozámeckým panstvím až do zrušení poddanství v roce 1848. Budova někdejšího sídla jejich úředníků poté sloužila k různým účelům – byla zde solnice, vojenská nemocnice i celnice. V roce 1924 objekt zakoupil československý stát a zřídil zde české státní reálné reformované gymnázium, které v Kounicově domě bylo až do roku 1938. V druhé polovině 20. století bylo v Kounicově domě sídlo Svazarmu. Po Listopadu 1989 se vlastníkem budovy stala nástupnická organizace Svazarmu – Sdružení sportovních svazů České republiky. V pronajatých částech objektu sídlily drobné provozovny a prodejny levného textilu. (Wikipedie)
Zdroj: HZS Libereckého kraje