Rozhovor: Zdeněk Milan posuzuje přihlášky ADHR již od samého začátku
Pojďme se ale spolu podívat do zákulisí Ankety Dobrovolní hasiči roku, konkrétně na to, s čím se při rozhodování potýkají členové odborné komise a jak náročné je určit, který sbor či jednotka získají nominaci.
Odborná komise rozhodla a nominovala 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů z jednotlivých lokalit celé České republiky. Být součástí odborné komise jistě není jednoduché. Na to, jak tuto zodpovědnost přijal a jak se mu v letošním roce rozhodovalo jsme se zeptali Zdeňka Milana, prezidenta Moravské hasičské jednoty.
Kdy jste usedl do křesla člena odborné komise Ankety dobrovolní hasiči poprvé? A jaké to pro Vás bylo?
Já jsem se stal členem odborné poroty, tedy takovým odborným garantem pro hodnocení jednotlivých projektů hned při vzniku ankety, tedy před 11 lety. Samozřejmě, že jsem do toho projektu šel trošku s obavami, ale na druhou stranu to pro mě byla inspirace a hlavně výzva, jak pomoci propagaci práce dobrovolných hasičů.
Když se ohlédnete zpět, je vidět odlišnost v obsahu přihlášek jednotek a sborů?
Tak samozřejmě, že stejně jako se mění společnost, stejně tak se mění jak jednotlivé projekty, tak i jejich propracovanost. Je však nutné říci, že se jednotlivé projekty točí kolem práce s mládeží, preventivně výchovná činnost, pomoc obci například v oblasti rozvoje kulturního života anebo také třeba pomoc hendikepovaným lidem. Ta škála je každým rokem pestřejší a zajímavější a to je moc dobře.
ADHR 2014
Jako člen odborné poroty se samozřejmě vyjadřuji i k jednotlivým přihlášeným zásahům. Tyto jsou primárně v direkci Hasičského záchranného sboru ČR, ale jako dlouholetý výjezdový hasič k tomu mám jistě také co říci. V tomto případě je však hodnocení odlišné, protože zásah, respektive postup jeho řešení si nemůže jednotka předem naplánovat, ale musí reagovat na jednotlivé události v řádu několika málo okamžiků, spíše sekund. Ale i zde je každoročně vidět podstatná změna, a to jak co se vybavenosti týče, tak i jednotlivých odborných postupů o odpovědného přístupu při řešení mimořádných událostí.
Ovlivnila podle Vás kovidová doba množství přihlášených?
Tak samozřejmě, stejně jako na celou společnost i na činnost ve sborech a jednotkách měla kovidová opatření vliv jak na jejich vlastní činnost, tak i na počty přihlášených. Je však nutné říci, že nijak zásadně se počet přihlášených nezměnil. Spíše se změnila škála jednotlivých projektů, kdy u sborů se soutěže a kultura vyměnila za šití roušek a pomoc například seniorům a u jednotek pak za pomoc obcím například při desinfekci veřejných prostranství a budov.
Jak vlastně takové posouzení přihlášky probíhá? Co je pro členy komise tím rozhodujícím?
Ten proces je celkem náročný, ale prvopočátek je především ve spolku Anketa Dobrovolní hasiči roku – Sv. Florián, který jednotlivé přihlášené projekty shromažďuje a připraví jednotlivé podklady pro členy odborné poroty. Zástupci jednotlivých spolků dobrovolných hasičů jako je MHJ, SH ČMS a ČHJ provedou následně kontrolu správnosti údajů. U jednotek tuto kontrolu provádí HZS ČR. No pak je řada na nás, členech odborné poroty, kteří posuzujeme jednotlivé projekty. Pro hodnocení jsou stanovena takzvaná základní kritéria, kterými se porota řídí, a samozřejmě do hodnocení následně promítneme svůj odborný názor. Následně zasedá odborná porota, kde každý člen navrhuje jednotlivé finalisty a případně obhajuje své hodnocení.
Členové odborné komise
Stává se často, že se nedaří komisi při rozhodování shodnout? A jak například takovou situaci řešíte?
Začátky byly trošku náročnější, ale díky nasbíraným zkušenostem za ty roky se dnes odborná komise téměř ve všech návrzích shoduje. Sice se občas najde trošku rozdílný názor, ale vždy to nakonec společně dovedeme ke shodě.
Jak obtížné je pro Vás posoudit, koho nominovat a koho bohužel ne?
Tak samozřejmě, že rozhodnout se, koho nominovat není úplně jednoduché, ale musím přiznat, že na to nejsem sám a jednotlivé nominace konzultuji také s některými členy Prezidia MHJ. Jsem přesvědčen, že nominace byly vždy spravedlivé, i když bych samozřejmě rád nominoval více přihlášených projektů.
ADHR 2015
Co byste závěrem vzkázal dobrovolným hasičům?
Své přání bych chtěl směřovat nejen k dobrovolným hasičům, ale také k těm profesionálním, kteří jsou našimi neodmyslitelnými partnery. Chtěl bych jim především popřát mnoho zdraví, štěstí a optimismu. Vzhledem k událostem posledních dnů bych chtěl výjezdovým hasičům popřát šťastný návrat od všech typů mimořádných událostí k jejich rodinám. Nám všem pak přeji, aby se nám to naše hasičské řemeslo dařilo i nadále rozvíjet, a to jak na poli spolkové činnosti, tak samozřejmě i v činnosti zásahových jednotek. Zkrátka a dobře, abychom i v budoucnu byli schopni naplňovat naše heslo „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“.
Do 11. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku letos dorazilo 120 přihlášek sborů a jednotek. Odborná komise zasedla a vybrala 25 jednotek a 25 sborů, jejichž umístění již závisí na hlasování veřejnosti.
Hlasování v Anketě dobrovolní hasiči roku jek v plném proudu, tak nezapomeňte podpořit jednotku nebo sbor, které vám budeme průběžně představovat. Hlasovat můžete ZDE