Podnikoví hasiči a krizoví manažeři se sjeli na odborný seminář a výroční konferenci do Ostravice
22. ročník odborného semináře a výroční konference se uskutečnil po roční kovidové odmlce v Ostravici. Na společné setkání přijeli podnikoví hasiči ze všech koutů České republiky.
Podnikoví hasiči jsou velmi specifická skupina. Jejich zaměření a odbornost je značně různorodá, což je způsobeno riziky jednotlivých podniků, ve kterých provádějí svou činnost. Rozdíl oproti příslušníkům HZS ČR je ten, že nejsou ve služebním poměru, ale jsou přímými zaměstnanci konkrétních podniků, kterým zákon ukládá zabezpečení požární ochrany na požadované úrovni.
Protože jdou prostředky a technologie neustále kupředu, scházejí se podnikoví hasiči kromě jiného jednou ročně na odborném semináři pořádaným Asociací velitelů hasičských záchranných sborů podniků (dále jen AVHZSP). Stejně tomu bylo i letos, kdy se ve dnech 20. – 21. 10. 2021 uskutečnil seminář PO Ostravice 2021.
Velkou zajímavostí semináře byly studie, výzkumy a vývoje, prováděné na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, fakultou bezpečnostního inženýrství (VŠB-TUO/FBI) a ve Střední odborné škole PO a Vyšší odborné škole PO ve Frýdku-Místku ( SOSŠ PO a VOŠ PO ).
Oficiální zahájení odborného semináře na téma „Připravenost krizového managmentu a fungování HZSP za nouzového stavu“ započalo v horském hotelu Sepetná v Ostravici krátce po půl desáté slovy průvodce seminářem p. Viléma Adamce, který v úvodní části vyzval přítomné k pietní vzpomínce na kolegy, kteří již bohužel nejsou v jejich řadách, a poté přivítal a představil vážené hosty v čele s vedoucím kanceláře ředitele HZS MSK Ing. Martinem Nekulou a Doc. Ing. Jiřím Pokorným, Ph.D. MPA, děkanem fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO.
V úvodu vystoupil p. M. Nekula, který ve svém vystoupení poukázal na jednu velmi důležitou věc, že je podstatné se věnovat vzájemné spolupráci a poznávání techniky a že při setkávání s podnikovými hasiči byl velmi překvapen, jak opravdu dobře zvládají problematiku a jak znají detaily, které jsou potřeba pro zvládání zásahů. Závěrem popřál podnikovým hasičům, aby i nadále zachovali vysokou odbornou úroveň ve svých řadách.
Následovalo uvítání prezidentem AVHZSP p. Metodějem Popovem, který zdůraznil, že spolupráce mezi HZSP a HZS ČR je velmi úzká a obě složky jsou pro sebe navzájem velmi důležité. Vyslovil přesvědčení, že i nadále bude spolupráce na takto dobré úrovni. V závěru vystoupení poděkoval představitelům Vysoké školy báňské za záštitu 22. odborného semináře PO.
První blok semináře byl věnován tématu Covid, který v posledních měsících ovlivnil významně činnosti ve všech oblastech. Jako první proběhla prezentace „Pandemie a krizové řízení v podniku“ přednesená p. Vilémem Adamcem z VŠB-TUO FBI a doplnila ji prezentace „Covidová opatření u HZS podniku“, kterou uvedli pp. Zdeněk Stejskal a Marek Leichman ze společnosti ČEPRO.
Dopolední blok pokračoval dalšími tématy, kterými byly „Proces vyšetřování příčin požárů v průmyslových areálech“ prezentovaný p. Miroslavou Nejtkovou z Institutu ochrany obyvatelstva lázně Bohdaneč a přednáškou „Použití pyrotechniky u HZS ČR“ přednesenou pp. Bohdanem Skálou, ZÚ HZS ČR Hlučín, a Milanem Ňorkem z HZS Jihomoravského kraje.
Po skončení dopoledního bloku přednášek následovala obědová přestávka, během které proběhla ve venkovním prostoru ukázka „Vyprošťování osob za použití přenosného a pohotového zařízení na akumulátor“. Ukázku prováděl a komentoval p. Štěpán Heger, instruktor WEBER RESCUE SYSTEM.
Odpolední blok byl věnován výše uvedeným výzkumům a vývoji. Započal tématem „Využití dronů v zásahové činnost jednotek PO“, o kterém hovořil Marek Hütter ze SOŠ PO a VOŠ PO, potom kterém následovala zajímavé témata z půdy VŠB-TUO/FBI, která mimo jiné zahrnovala projekty „ Bezpečná jízda zásahové požární techniky k zásahu“ (Pavel Poledňák), „Nové přístupy k zajištění zdrojů požární vody“(Adam Thomitzek) a „Centrum stimulačních technologií“ (Jiří Pokorný a Marek Smetana).
V přestávkách mezi jednotlivými tématy proběhly prezentace přítomných firem a společností zajišťujících pro hasiče prostředky potřebné pro jejich činnost. Mezi vystavujícími firmami byly společnosti DEVA Frýdek-Místek, JaGa spol.s.r.o., VAG s.r.o., LUING PYREX, spol. s.r.o., Dr. Sthamer Hamburg., Dräger, THT Polička s.r.o., Eurofire s.r.o., Colsys s.r.o. a WISS CZECH ,s.r.o.
Po skončení bloku přenášek prvního dne semináře PO proběhla výroční konference Asociace velitelů hasičských záchranných sborů podniků. Po přednesení zpráv o hospodaření a zprávě o činnosti AVHZSP v roce 2021 následovala volba členů výkonného výboru a kontrolní komise pro období 2021 – 2024. Nejvíce diskutovaným tématem byl návrh předaný Poslanecké sněmovně, týkající se možnosti odchodu do předčasného důchodu bez snížení penze i pro podnikové hasiče, který vzešel právě od AVHZSP. Návrh byl sice přijat s účinností od 1. 1. 2023, byl však podstatně pozměněn co se týká oblasti zaměstnanců zahrnutých do okruhu působnosti, proto bude potřeba upřesnit jeho znění v rámci formulace upřesnění osob, na které se bude vztahovat.
Navrženými kandidáty do výkonného výboru byli Ing. Zdeněk Stejskal, Metoděj Popov, DiS., Ing. Korbelář lvan, Mgr, Pavel Holý, Ing. David Steker a do kontrolní komise Ing. Novák Ladislav, Bc. Oldřich Martinák, Ing. Pavel Kukelka.
Jmenování do funkcí ve VV a KK bylo následující:
- Prezident AVHZSP Metoděj Popov, DiS.
- Viceprezident AVHZSP Ing. Zdeněk Stejskal
- Tajemník Ing. Korbelář lvan
- Hospodář Mgr. Pavel Holý
- Jednatel Ing. David Steker
- Předseda KK Ing. Ladislav Novák
- Člen KK Bc. Oldřich Martinák
- Člen KK Ing. Pavel Kukelka
Volební komise konstatovala, že počet členů AVHZSP na konferenci dle prezenční listiny (z celkového počtu 45), byl usnášeníschopný. Přítomno bylo 29 členů (tj. 64 %) a nepřítomno 16 členů (tj. 36 %). Navržení kandidáti byli zvoleni počtem 29 platných hlasů (tj. 100 %).
Celý den semináře byl završen společenským večerem, kde došlo k ocenění velitelů podnikových hasičů zapojených v AVHZSP a zástupců některých firem předáním pamětních medailí AVHZSP.
Asociace velitelů hasičských záchranných sborů podniků byla založena v roce 2001. Asociace nemá zákonodárnou moc, ale komunikuje, diskutuje a hledá řešení v tématech týkajících se problematiky zaměstnanců hasičských záchranných sborů podniků napříč celým spektrem od nadřízených podnikových orgánů, krajská a generální ředitelství HZS ČR až po Poslaneckou sněmovnu.
Cílem Asociace je studovat a analyzovat problematiku požární ochrany v průmyslových a neprůmyslových podnicích ve vztahu k činnosti jednotek HZSP a SDHP, pracovní a sociální podmínky zaměstnanců HZSP a členů SDHP a zpracovávat podklady k jejich zlepšování. Asociace se snaží podílet na připomínkování a tvorbě legislativních předpisů vztahujících se k HZSP a SDHP, hájit a prosazovat oprávněné zájmy HZSP a SDHP a jejich zaměstnanců s cílem dosáhnout uznání jejich činnosti jako srovnatelné s Hasičským záchranným sborem ČR. Asociace velitelů hasičských záchranných sborů podniků, i přes svůj název, který nešlo řešit jinak, je určena pro všechny zaměstnance hasičských záchranných sborů podniků, kteří svým členstvím a zapojením mohou podpořit snahy o zlepšení a řešení problémů všech zaměstnanců HZSP.
Prvním prezidentem Asociace byl zvolen Ing. Oldřich Lukš, který stál v čele 17 let, až se posléze rozhodl dále nekandidovat, a na výroční konferenci v r. 2018 byl pro další období zvolen prezidentem p. Metoděj Popov, DiS, který do té doby zastával funkci viceprezidenta.