Drobečková navigace

PODCAST: Pošumavské hasičské masopusty a hody - Chudenín

| |

Zdravím všechny na Hasičovo z Klatovska, kde se nachází hodně aktivních sborů. Jeden z nich je v obci Chudenín. Povídáme si se starostou sboru Radkem Lepším a také s velitelem jednotky Karlem Netrvalem.

Zpět

Dneska je téměř všude doba masopustu a proč to u vás nazýváte vepřovými hody?

„Zní to jinak než masopust, ale my jsme se tak rozhodli z důvodu, že v roce 1992 skončila Jednota (spotřební družstvo - majitel pohostinství, pozn. redakce) a my jsme pro masopust neměli sál, tak jsme začali s vepřovými hody.“

👇Klikni a poslechni si PODCAST👇 

 

Jak dlouhou mají tradici?

„Letos se konají po čtrnácté. První ročník byl jenom nultý, když jsme chtěli udělat něco jenom pro hasiče. Zabili jsme dvě prasata a úspěch zabíjačky se hned rozkřikl po okolí a dalším rokem to už byly tři kusy.“

Já jsem přijel kolem půl desáté a tu stála spousta zájemců o dobrou baštu. To už ti lidé tady museli být od rána?

„Měli jsme začínat v osm hodin, ale lidé už přicházeli v sedm. Je to tím, že naše výrobky jsou vyhlášené. Máme vynikajícího řezníka. Jen tak pro zajímavost, měli jsme připraveno 120 kg tlačenky, 500 kusů jitrnic, 300 jelit a je deset hodin a je vyprodáno.“ 

Jak se váš řezník jmenuje? Já jsem tady totiž viděl několik řezníků.

„Řezník se jmenuje Luboš Hošek a je pokladníkem sboru. My jsme tu všichni hasiči. Jeho otec prase vychová, on ho zabije a my mu pomůžeme. Hlavně pomáhají naše manželky, kterým musíme hodně a hodně poděkovat, protože na nich je pak prodej a přívětivost ke všem okolo a tolerance k nám, ke svým mužům.“

 

Vepřové hody ale nejsou jenom to, co hasiči v Chudeníně dělají. Veliteli, jak jste na tom se zásahy?

„Jezdíme hlavně na technické zásahy. Měli jsme tu i požár v lese, u kterého nám pomáhali němečtí kolegové. Potřebujeme ale trochu obměnit techniku. Už příští týden budeme pracovat na tom, abychom získali nového „mana“. Máme v jednotce hodně mladých kluků, a tak jim chceme zajistit dobrou techniku.“

Zasahovali jste spolu s Němci, takže příhraniční spolupráce je dobrá?

„Mnoho našich členů v Německu pracuje. Asi pět kilometrů odsud je první bavorská obec Rittsteig. Máme s ní uzavřeno partnerství a scházíme se jednou za půl roku jak na německé straně, tak i u nás. Zrovna dnes odpoledne k nám naši kamarádi z druhé strany Šumavy přijedou. Zveme i starosty z okolních vesnic. Máme trochu problém s naší mluvou. Mladí jim rozumí. My si dáme o dvě štamprle víc a domluvíme se také.“

Přeji vám, ať vám to všechno dobře dopadne, nechte si chutnat a bavte se.

 

Zpět

Další zprávy: podcast, Plzeňský