Drobečková navigace

PODCAST: Pod ochranou svatého Floriána

| |

Všechny na Hasičovo zdraví Pepa Nitra. Je krásný slunečný druhý zářijový den a slunce svítí i na zámek v Blovicích, kde je ředitelkou paní doktorka Radka Křížková Červená.

Zpět

Já jsem tu přijel proto, že se zde koná kolokvium historiků s názvem „Pod ochranou sv. Floriana“. Co takové setkání obnáší? Proč zrovna tady, v Blovicích?

Kolokvium obnáší neformální přátelské setkání všech těch, kteří se zajímají o historii hasičských sborů a o vše, co souvisí s hasičkou historii a spolkovou činností. Považuji to nesmírně důležité a podle mého názoru je to součástí našeho kulturního dědictví, o které se musíme starat. Paměťové instituce, mezi něž samozřejmě patří i muzea, archivy a knihovny, mají za úkol starat se o uchování kulturního dědictví. Zvolili jsme si za téma kolokvia hasiče a jejich historii s titulem „Pod ochranou sv. Floriána“, protože v našem muzeu máme připravenou dlouhodobou výstavu téhož názvu, na které jsme spolupracovali s mnoha paměťovými institucemi, soukromými sběrateli, a hlavně se sbory dobrovolných hasičů z okresu Plzeň-jih a z přilehlého okolí.

👇PODCAST K POSLECHU👇

Vystavujeme zde nejenom materiály a artefakty z depozitáře Muzea jižního Plzeňska. Musím se ale pochlubit, že mimo jiné vlastníme originální hák na strhávání střešní krytiny, pocházejícího přímo tady ze zámku Hradiště. Je z 19. století a velice si toho vážíme.

Mohla byste jmenovat konkrétně, kdo vám se zajištěním výstavy nejvíce pomáhal?

Nejvíce s námi spolupracovalo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska zastoupené docentem Václavem Liškou. Potom nám velice pomáhal František Polák z Rožmitálu pod Třemšínem a pan Petr Cuřín. Ale podíleli se na tom pochopitelně i sbory z jižního Plzeňska. Máme tady například materiály z SDH Lhůta, Nezvěstice, Nepomuk, Kokořov, Přeštice atd., atd.

Kdy výstavu můžeme navštívit? A do kdy bude otevřená?

Výstavu je možné navštívit v otevírací době Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, což je do 30. září úterý až neděle, od 10 do 17 hodin, a potom od 1. října do 30. dubna úterý až sobota, od 9 do 15 hodin. Případně nabízíme možnost objednat si prohlídku pro skupiny i mimo otevírací dobu.

Ale vraťme se ke kolokviu. Mohla byste nás stručně seznámit s jeho programem?

Kolokvium přináší pohled, řekla bych, až netradiční do jednotlivých částí historie i současnosti. Takže jsou tu konkrétní výstupy, týkající se badatelské činnosti, práce s archivním materiálem, který se podařilo shromáždit, ať už z paměťových institucí nebo od soukromých sběratelů. Pak je to představení činnosti Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a jeho historie.

Letos a příští rok si připomínáme několik významných výročí, která se týkají nejen hasičů, ale i mnohých významných osobností, které ovlivnily vývoj českého hasičského hnutí.

Musím posluchačům prozradit, že i vy osobně jste měla dvě velice zajímavé přednášky. Proč jste v nich zvolila zrovna témata signály sborů a cvičení s proudnicí?

Protože jsem výstavu „Pod ochranou sv. Floriana“ připravovala jako kurátorka a při sběru a shromažďování materiálů mě nesmírně zaujaly notové party, které jsem objevila. Třeba netradiční notový zápis hasičských signálů. A protože naše muzeum má úžasnou spolupráci se Základní uměleckou školou v Blovicích, tak jsem oslovila paní ředitelku Evu Tupou a pana Jana Šperera, který učí nejen hudební nauku, ale i hru na trubku, jestli by byli ochotni zapojit se do těchto aktivit, a tak vlastně oživit staré notové zápisy. Byli tomu velmi nakloněni a vstřícní. Ty základní klasické signály, jako například „Hoří!“, jsme si už vyzkoušeli při zahájení výstavy, což bylo 1. května 2023. Nyní, v rámci mého příspěvku v programu kolokvia to bylo výrazněji rozvedené.

No, a druhý příspěvek se týkal cvičení s proudnici nebo krátkou tyčí z roku 1936. Tady šlo o doprovod celého cvičení, který paní Tupá jako klavíristka a pan Šperer jako Trubač názorně předvedli. Pan Šperer dokonce i zpíval.

Z vašeho vystoupení jsem vycítil že máte k hasičům velice kladný vztah. Z čeho pramení?

Ano, máme úžasnou spolupráci se sborem dobrovolných hasičů tady v Blovicích, který nám nesmírně pomáhá i v našem běžném provozu, jelikož muzejníci, jsou národ pilný, ale ne vždy fyzicky zdatný. A když potřebujeme pomoc, tak hasiči vždy rádi přijdou. Navíc nám dělají technické zajištění při různých aktivitách. Děláme zde například barokní ohňostroje, tak nám zajišťují požární bezpečnost. Také nám zapůjčili velké množství věcí na naši výstavu. A ještě, abych nezapomněla, v rámci muzejní noci zde předváděli požární útok a historickou techniku, kterou mají k dispozici.

Možná, v rámci mého osobního života narážíte ještě na jednu věc mého vztahu k hasičům. Můj manžel je totiž starostou dobrovolného sboru v Ejpovicích. Ano, mám k hasičům velmi blízký vztah.

Já věřím, že se zdejším hasičům bude i nadále dařit a vám to přeji také. Hlavně v návštěvnosti vašeho muzea.

Na shledanou.

Děkuji vám a na shledanou.

Zpět

Další zprávy: podcast, Plzeňský