PODCAST: Hejtman pozval hasiče na výstaviště v Kroměříži
Na kroměřížském výstavišti se ve dnech 24. a 25 května 2024 konala nebývalá akce - „Dny hasičů Zlínského kraje“.
S tímto názvem se plakáty s pozvánkou pro širokou veřejnost objevily poprvé. U zrodu tohoto skvělého setkání členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a příslušníků Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje stáli čtyři lidé: hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný a samozřejmě hlavní dvojice aktérů, kteří pro tisíce návštěvníků připravili bohatý program, ředitel HZS ZLK Vít Rušar a starosta KSH ZLK Vlastimil Nevařil.
👇PODCAST K POSLECHU👇
Podcast začíná rozhovorem se starostou KSH ZLK Vlastimilem Nevařilem, pokračuje s ředitelem HZS ZLK Vítem Rušarem (06:12), poté odpověděl na otázky hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (08:21) i generální ředitel HZS ČR gen. Vladimír Vlček (09:24).
„Na konci minulého roku s touto myšlenkou udělat něco takového přišel pan hejtman Holiš a my jsme se s ředitelem HZS rozhodli, že do toho půjdeme,“ odpověděl mi na otázku, jak to všechno začalo Vlastík. „Máme obrovskou výhodu, že dostali k dispozici Výstaviště Kroměříž. Poskytuje nám totiž perfektní zázemí s veškerým servisem, který pro takovou činnost potřebujeme. My jsme sem dovezli techniku, připravili ukázky, ale o veškeré zabezpečení pro nás a návštěvníky se postaralo vedení výstaviště.“
Slova starosty KSH ZLK mi potvrdil hejtman Zlínského kraje, který byl nejen návštěvníkem po oba dva dny, ale do kroměřížských hasičských slavností se také aktivně zapojoval. Byl to on, kdo měl hlavní slovo, jak při zahájení festivalu, ale také při oceňování příslušníků HZS a členů SH ČMS. Hezkým bonusem pak bylo to, když předával osobní automobily starostům okresních sdružení Kroměříž a Uherské Hradiště, Stanislavu Pumprlovi a Václavu Holáskovi. „Zvažovali jsme, jak zorganizovat setkání profesionálních a dobrovolných hasičů, aby to nebylo jen při zákrocích a zároveň jim za jejich práci poděkovat,“ vysvětloval Radim Holiš. „Také jsme chtěli zároveň udělat něco k popularizaci hasičského povolání a poslání, které je současně i krásným nastavením smyslu života.“
Do Zlínského kraje jezdím už desítky let a mohu říct, že hasiči mají na zdejší hejtmany štěstí, protože všichni, co tuto funkci vykonávali, byli jejich velkými příznivci a podporovateli.
Organizátoři mi prozradili, že stěžejní bodem příprav bylo rozdělit výstavní plochu pro techniku historickou a současnou. To se myslím pořadatelům povedlo opravdu dokonale. Při příchodu do výstavních prostor jsem byl doslova v údivu, jak důmyslně a přehledně byly všechny ty mašiny, ať staré nebo moderní rozestavěné. U každého exponátu byla přinejmenším informační tabulka, ale zároveň téměř všude tu byl přítomný odborník, který o své technice uměl hovořit poutavě a říct vše podstatné. Své historické skvosty tu měli vystavené chlapi z Bojkovic, Luhačovic, Střílek, Prštného, Litenčic… a například šéf hasičského muzea z Kvítkovic Martin Holčík, když se rozhovořil o svých pokladech, tak by se dal poslouchat hodně dlouho. Sešli se tu prostě ti praví srdcaři, kteří měli ze svých sborových depozitů co ukázat, stejně jako jejich kolegové ze stanic HZS ČR, kteří se o svou techniku starají neméně vzorně. Historické techniky bylo do Kroměříže přivezeno dvaapadesát kusů. Jenom koněspřežek jsem tu napočítal jednadvacet. A všechno bylo dobře chráněno pod střechou výstavního areálu.
O výstavu soudobé techniky a ukázek její využití se postarali profesionální hasiči s odbornými komentáři plk. Pavla Dekreta. Stále funkční kvítkovická parnička, která zvládla šest plnohodnotných céčkových proudů pak jen doplnila jejich zajímavé ukázky. Mohli jsme zde vidět desítky kusů automobilů a zařízení od velkokapacitních cisteren, přes výškové plošiny a ž po vyprošťovací speciály. V ukázkách zase například zásahy proti ohni, záchranu osob z výšky, boj proti nebezpečným látkám, vyprošťování z havarovaných vozidel nebo řezání vodním proudem. Na divácích bylo vidět, jak byli nejvíce překvapeni tím, co dokáže zalití kuchyňské pánvičky s 230 stupňů vroucím olejem půllitrem vody.
Ale nebyla tu pouze technika Zlínského kraje, ale také příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR předvedli práci svých speciálů CZS 40 Titan a CAT 973.
Hned první hala patřila také příslušníkům HZS. Hned v několika stáncích se návštěvníci měli možnost prostřednictvím zkušených lektorů seznámit, jak se zásadami prevence, tak i třeba s tím, jak funguje krizové řízení. Děti měly cestu kolem stánků HZS zpestřenou soutěžní anketou.
Nechyběla ani příjemná hudební produkce a po celou dobu všechny body bohatého programu konferovali Barbora Černošková a Petr Suchoň.
Konaly se zde i oficiální akty. Ty dopolední byly v režii profesionálních hasičů medailemi Za věrnost a slib 21 nováčků. V odpoledních hodinách ocenil hejtman Zlínského kraje čtyři desítky dobrovolných hasičů.
Nesmím ale zapomenout, že ceny tu získávali zástupci nejmladší generace, a to především při pátečním vyhodnocování soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Pro ně jejich vrstevníky tu byla také řada atrakcí třeba v podobě skákacích hradů od firmy Požární bezpečnost, která spolu s Hasičskou vzájemnou pojišťovnou byla jedním z hlavních partnerů akce.
Čestným hostem Dne hasičů byl generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky gen. Vladimír Vlček a jeho náměstek gen. Petr Ošlejšek. Nejvyšší velitel profesionálního sboru na adresu organizátorů uvedl: „Vidím to tak, že je to super akce a děkuji všem organizátorům. Je vidět, že zájem je tady obrovský a tím, že se to spojilo s oceňováním hasičů a předáváním techniky se z toho stala úžasná akce.“
Otec myšlenky těchto dvou dnů hejtman Holiš doplnil generála slovy: „Mám radost, že zde vedle sebe stojí profesionální a dobrovolní hasiči. Věřím, že toto partnerství založené na základě férovosti a kamarádství bude vzkvétat i nadále. To, co tu vidíme je skutečně velký zážitek.“