Noční požár na vrakovišti zaměstnal patnáct jednotek
Požár v areálu autovrakoviště v katastru obce Sluštice na Říčansku v okrese Praha-východ byl středočeským hasičům nahlášen v úterý 23. března deset minut po třetí hodině ranní. Další oznamovatelé vzápětí popisovali černý dým a výbuchy hořících pneumatik.
První cisterna byla na místě za sedm minut od výjezdu ze stanice. Velitel zásahu zjistil požár většího množství autovraků a dřevostavby. Ihned vyhlásil druhý stupeň poplachu a prostřednictvím operačního střediska požádal o vyslání kontejneru se speciálními hasivy – v tomto případě bylo využito pěnidlo pro tvorbu hasební pěny.
Hasiči v dýchací technice nasadili pět vodních proudů na snížení intenzity hoření, následně dvěma pěnotvornými prostředky vraky zapěnili. S přemísťováním vraků pomáhal hasičům majitel s manipulační technikou. Pro zajištění dostatečného množství tlakových lahví k dýchacím přístrojům byly povolány protiplynové automobily ze stanice Benešov a od kolegů z HZS hl. m. Prahy ze stanice Petřiny.
Územní řídící důstojník společně s místostarostou obce a vodoprávním úřadem ORP Říčany ověřili, že hasební voda nezpůsobí ekologickou zátěž v nedalekých rybnících. Operační středisko o události informovalo také Českou inspekci životního prostředí.
Krátce před pátou hodinou byl požár pod kontrolou a pokračovalo jeho dohašování. Po sedmé hodině byl snížen stupeň poplachu na základní úroveň, došlo k vystřídání směn a k redukci zasahujících hasičů a techniky. Po osmé hodině bylo místo zásahu předáno majiteli a do úterních 17 hodin byla dobrovolným hasičům obce Sibřina nařízena dohlídka.
Vyšetřovatel vyčíslil škodu na 28 autovracích a dřevěném objektu na 5 milionů korun, hasiči uchránili hodnoty ve výši 100 milionů korun. Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje vyšetřovatel HZS Středočeského kraje s Policií ČR.
U události zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic Benešov, Český Brod, Nymburk, Říčany a HS-2 Petřiny (HZS hl. m. Prahy) a jednotky SDH obcí Babice, Doubek, Mukařov, Říčany, Sibřina, Škvorec, Úvaly a Žernovka. Pro případ vzniku souběžné mimořádné události zajistila zálohu stanice Český Brod dobrovolná jednotka Kostelec nad Černými Lesy, stanici Říčany zálohovala dobrovolná jednotka Mnichovice.
kpt. Ing. Jaroslav Gabriel, HZS Středočeského kraje
Zdroj: HZS Středočeského kraje