Jeskyně a skály?
Pro hasiče žádná romantika, ale pořádná dřina.

Jeskyně. Na první pohled možná fascinující, ve skutečnosti ale patří mezi nejkomplikovanější prostředí, kam může být hasič povolán. Stísněné prostory, šero, kluzké podloží, minimum kotevních bodů a nekonečné úzké chodby. A přesně do takových podmínek se vydali šumperští a jeseničtí hasiči-lezci.
Tentokrát trénovali v Moravském krasu, konkrétně ve speleologickém trenažeru. V jeskynním systému, který doplňuje podzemní řeka a kde jedinou živou společnost tvořili netopýři, si vyzkoušeli záchranu zraněného speleologa. Figuranta transportovali z hloubky čtyřiceti metrů, a to ve speciálních nosítkách SKED. Vytahovali ho vzhůru hlubokým komínem za pomoci lanových technik v podmínkách, kde se každý chybný pohyb může rovnat problém.
Po podzemní části pokračoval dvoudenní výcvik v obci Vír. Tam si hasiči zopakovali záchranu z výšky, konkrétně z ferratové cesty Horní vyhlídka. Do scénáře vstupuje vysílený a podchlazený turista, který už není schopný sám pokračovat ve výstupu. Hasiči mu poskytli tepelný komfort, zajistili jej do nosítek a pomocí lan ho dostali přes těžce schůdný terén dolů do bezpečí.
Výcvik prověřil záchranáře jak po fyzické stránce, tak psychicky. Být v nepřehledném a uzavřeném prostoru klade vysoké nároky na orientaci, rozhodování a taktické myšlení. Není prostor na chyby, improvizace musí být rychlá a přesná.
Scénáře kombinovaly zásahy z hloubky i z výšky a zároveň ukázaly, jak důležitý je trénink v extrémních podmínkách. Reálné zásahy totiž nepřijdou s upozorněním předem a právě díky podobným cvičením budou mít hasiči natrénováno.
Zdroj: HZS Olomouckého kraje