Jak to vypadá v Hustopečích?
Souhrn práce hasičů.

Během víkendu pokračovali hasiči v zásahu u požáru cisteren převážejících benzen. Po oba dny probíhalo postupné přečerpávání chemické látky do náhradních vagónů. Hasiči pracovali v ochranných oblecích a v přísně vymezené nebezpečné zóně, kdy následně všichni zasahující hasiči prošli dekontaminací.
Jejich prioritou bylo minimalizovat dopady na životní prostředí. Spolupracovali jsme s Českou inspekcí životního prostředí, Povodím Moravy a vodoprávním úřadem a o kontaminovanou vodu se postarala specializovaná firma. Aby hasiči zabránili úniku nebezpečných látek, přehradili blízké rybníky pneumatickými ucpávkami.
V sobotu hasiči položili těžkou pěnu, která pomohla uhasit menší ohniska a snížit množství kouře. "Plameny už na místě nejsou, ale situaci dál monitorujeme," sdělila mluvčí hasičů.
Na místě zasahovala i chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm a odebrala vzorky a průběžně vyhodnocovala naměřené hodnoty. Hasiči také používali detekční přístroje, které jim dali přesné informace o nebezpečných látkách v ovzduší. Naměřené hodnoty nepřekročily běžné limity, přesto hasiči doporučili obyvatelům okolních obcí nevětrat.
Do zásahu nasadili speciální techniku – chemické kontejnery s vybavením pro práci s nebezpečnými látkami, těžkou techniku Záchranného útvaru HZS ČR a zodolněné vozidlo TITAN. "Kolegové ze Slovenska nám poskytli hasicího robota. Situaci jsme sledovali i z dronů s termovizí," doplnili hasiči.
Na místě zasahovalo 20 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Spolupracujeme se Záchranným útvarem HZS ČR i drážními hasiči Správy železnic.
Práce dnes v dopoledních hodinách samozřejmě pokračují, hasiči likvidují následky požáru a nebezpečné látky nadále přečerpávají.
Zdroj: HZS Olomouckého kraje