Drobečková navigace

Jak snížit hladinu Labe? Stačí tam poslat dobráky, oni ji vypijí 😂

| |

Troška nadsázky i v nadpise by možná vystihla dobrou náladu kurzu, který se uskutečnil 10. a 11. září 2021 ve vodáckém kanále v Roudnici nad Labem. Jak na konci shrnul jeden z organizátorů akce, kterým byla vodní záchranná služba ČČK Ústí nad Labem: "Je velice příjemné zde vidět úsměv a srandu a je veliký rozdíl, jestli na kurz jedou dobráci, kteří si ho chtějí užít ve svém volném čase a zadarmo, nebo někdo, kdo na kurz prostě musí.". Jsem rád, že jsem si mohl jako člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Klapý celý kurz projít a rád bych pochválil profesionalitu a přístup instruktorů.

Zpět

Dne 10. a 11. září 2021 proběhl ve vodáckém kanále v Roudnici nad Labem výcvik „Ovládání plavidla, záchrana a sebezáchrana na tekoucí vodě“. Tento výcvik proběhl pod záštitou Vodní záchranné služby ČČK Ústí nad Labem. Výcviku se zúčastnilo 8 jednotek sboru dobrovolných hasičů (Žďár nad Sázavou, Vestec, Štětí, Pošovice, Polepy, Klapý, Hrobce, Benešov nad Ploučnicí) a městská policie z Ústí nad Labem v celkovém počtu 38 účastníků.

Samotný výcvik byl rozdělen do dvou bloků. První den, respektive podvečer byl věnován teorii - používání bezpečnostních a ochranných prostředků, pozice na člunu a povely. Následovala cca hodinová praxe, která se zaměřila na ovládání plavidla na klidné vodě, obrácení převrženého raftu a nasedaní do raftu z vody. Zde se účastníci utvrdili, že ovládání raftu je týmová práce, že loď má minimálně jednoho a maximálně jednoho “kapitána”. Přes “divoký” začátek, se jednotlivé posádky nakonec slušně sehrály a byly připravené na druhý den.

Ten začal krátkou teoretickou částí, která popisovala hydrologii tekoucích vod. Potom začala ta pravá “zábava”. Výhodou roudnického kanálu je, že se zde dá korigovat množství vody, která do kanálu přitéká. Díky tomu mohl výcvik začít nácvikem brodění, pohybem zachraňujících v proudu a byla možnost si vyzkoušet chování vody ve vodním válci.

Po této “zahřívací disciplíně” následovala pro některé nekonečná pasáž v podobě sebezáchrany, pohyb/plavba v proudu (bez raftu), příčné překonávání proudu. Zde si někteří cvičící opravdu sáhli na dno a Labe přišlo o několik litrů vody (potom co ji vypili). Pár jedinců výcvik vzdalo, někteří další k tomu neměli daleko, ale skvělí instruktoři jim dodali odvahy a další síly k pokračování.

Po této opravdu náročné fázi výcviku následovalo samotné splouvání kanálu na raftech, jeho ovládání, využívání tišin a vracáků. Toto už nebylo tak fyzicky namáhavé, ale po předchozí fázi už to pro některé bylo vydání z posledních sil. Následovalo krátké shrnutí výcviku, společné fotka, sbalení materiálu a odjezd domů.

"Myslím si, že výcvik splnil to co bylo od něho očekáváno. Členové JSDH si vyzkoušeli co je voda za živel, získali k ní respekt a lehce “ochutnali” jak se v ní chovat.", uvedl na Facebookovém profilu Asociace velitelů jednotek sboru dobrovolných hasičů Čestmír Malý, který akci pro dobráky organizoval.

Jak shrnul Čestmír na FCB, výcvik byl primárně zaměřen na praktické procvičení postupů při přepravě, kontrole, spouštění a ovládání nafukovacího plavidla včetně bezpečnostních a nouzových postupů, postupů záchrany a sebezáchrany na tekoucí vodě... 

Při sebezáchraně a záchraně, kde si "proplavete" celý kanál několikrát jen v záchranné vestě, nebyl asi nikdo, kdo neochutnal místní vodu a propláchl si dutiny. Ne každému se chtělo si to párkrát zopakovat. My jsme si kurz neskutečně užili, i když počasí během sobotního dopoledne nebylo moc "přívětivé", ale počasí si nevybíráme ani při zásahu, tak co 😉

Zdroj: Vodní záchranná služba ČČK Ústí nad Labem a Asociace velitelů jednotek sboru dobrovolných hasičů

Zpět

Další zprávy: vzdělávání, Ústecký