Hasiči komunikují s neslyšícími přes tablety
Komunikace s neslyšícími je obtížná. U zásahu je to ještě obtížnější a složitější.
Hasiči se neustále se zdokonalují, aby mohli co nejvíce pomoci.
Domluva s neslyšícím může být někdy velmi složitá, zvláště třeba při vážné dopravní nehodě. Ale pardubičtí hasiči přišli na způsob, jak s nimi komunikovat. Propojili služební tablety s takzvanou tichou linkou, kde nepřetržitě sedí tlumočník, který ve znakové řeči překládá zraněnému jejich pokyny.
Patnáct tisíc lidí u nás mluví jen rukama a mezi ně patří i Matěj Čipera z Prahy. Bouračku už měl a vzpomíná na to, jak s druhou řidičkou nebyla řeč. "Křičela, nadávala mi. Říkám, že neslyším, ale nedalo se s ní domluvit," sdělil.Patnáct tisíc lidí u nás mluví jen rukama a mezi ně patří i Matěj Čipera z Prahy. Bouračku už měl a vzpomíná na to, jak s druhou řidičkou nebyla řeč. "Křičela, nadávala mi. Říkám, že neslyším, ale nedalo se s ní domluvit," sdělil.
Teď je u zrodu dalšího pokroku. Neslyšící mají nonstop linku, kam se dá zavolat a tlumočník jim pomůže třeba s cestou na úřad. Nově v případě nehody stejný tlumočník teď bude k ruce i hasičům.
"Jedná se o naprostou novinku a tímto spouštíme pilotní projekt," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Zraněný dostane před oči tablet. Tlumočník na něm překládá pokyny od hasiče.
"Je to přínos už z toho důvodu, že ta informační podpora je na jednom místě," vysvětlil velitel zásahu Michal Vraný. "Je to přínos už z toho důvodu, že ta informační podpora je na jednom místě," vysvětlil velitel zásahu Michal Vraný.
Neslyšící ročně bourají v jednotkách případů, naposledy u Holic na Pardubicku. A pokaždé je komunikace problém. Doteď komunikovali s neslyšícími pomocí kartiček, kde je ale omezený počet hesel.
Co nevidět bude podobně schopný pomoci každý hasič, který bude v Pardubickém kraji zrovna v práci. Tichá linka se brzy rozšíří do každého tabletu.
Zdroj: tn.nova.cz