Generální ředitel HZS ČR bilancoval uplynulý rok
Ve středu jsme se zúčastnili tiskové konference a přinášíme vám jak zajímavosti, které nás zaujaly, tak i oficiální obsáhlou prezentaci GŘ HZS ČR, ve které najdete další detailní informace.
Ve středu 18. ledna 2023 se na Generálním ředitelství HZS ČR konala tisková konference, během které generální ředitel genpor. Vladimír Vlček bilancoval činnost Hasičského záchranného sboru České republiky v roce 2022.
V loňském roce se navýšil počet požárů lesních porostů vlivem změn klimatických podmínek. Už v březnu 2022 se začaly požáry lesních porostů objevovat ve velké míře a ten největší nastal 24. července 2022 v Národním parku České Švýcarsko, uvedl generální ředitel a pokračoval shrnutím události.
V den nahlášení vyjely síly a prostředky do Hřenska. Zásah komplikoval silný nárazový vítr a klimatické podmínky a tato situace si ihned od 1. dne vyžádala vyhlášení zvláštního stupně požárního poplachu. Požár započal jako pozemní. Následně se vyvinul v požár korunový a podzemní, tzv. kořenový. Celkem bylo v plamenech 360 hektarů z celkové plochy 1100 hektarů, na které hasiči zasahovali.
Součástí bilance požáru bylo i poděkování Zdravotnické záchranné službě, která byla na místě se svým Golemem a během celé doby zásahu provedli ošetření 117 zraněných hasičů. Velká část byla ošetřena v rámci respiračních potíží. U nikoho se naštěstí nejednalo o žádné vážně zranění.
GŘ HZS vytvořilo vlastní skupinu, která provedla analýzu zásahu i dalších skutečností. Skupina měla za cíl precizně zmapovat postupy. Výsledkem je 110 stránková analýza obsahující fakt, že požární ochrana NP byla plněna formálně, ale ve skutečnosti byly zaznamenány nedostatky, například neodtěžené dřevo napadené kůrovcem, nezajištění dostatku požární vody, atd., které má v dokumentaci NP uveden, viz prezentace na konci článku.
Na základě analýzy došlo GŘ HZS k závěru, že je nutno rozpracovat vysílání sil požárního poplachu. Mezinárodní spolupráce fungovala, ale je potřeba provádět více společných cvičení hlavně v pohraničí. Je potřeba zvýšit úroveň vybavení jednotek na likvidaci lesních požárů včetně jednotek dobrovolných hasičů. Dále je potřeba definovat atributy a nastavit změnu v právních předpisech pro efektivnější řízení takovýchto zásahů. Plánovaná je i modernizace zajištění letecké hasičské služby. Doposud jsou zajišťovány zásahy tohoto typu ze 3 stanovišť za použití Antonov 2 s kapacitou 1000 litrů. Je potřeba zajistit efektivnější řešení prostřednictvím vrtulníků s hasební kapacitu 3000 litrů a vyšší. EU je připravena spolufinancovat do výše 75 %.
Generální ředitel zmínil i další velké požáry, ke kterým v uplynulém roce došlo a jednalo se o požár výrobní haly - Čejetičky v Mladé Boleslavi, výrobní haly v Modřicích, střechy bytového domu v Praze na Chodově, kde se plameny šířili do podkroví kvůli chybnému řešení konstrukce, kde nebylo vyřešeno umístění protipožárních příček. Dalšími zmíněnými událostmi velkého rozsahu byly požáry Alzheimer centra v Roztokách a technologické linky výrobní haly v Novém Boru.
V loňském roce se povedlo dosáhnout navýšení počtu 300 nových členů na stanicích HZS a v souvislosti s tímto tématem bylo dotčeno i téma hrozícího odchod zaměstnanců, o kterém média masivně informovala. Generální ředitel však nepředpokládá tak masivní odchod pracovníků ve služebním poměru a to i díky zavedení stabilizačních příspěvků. Pro zajímavost, ve stavu HZS je 25,6 % zaměstnanců, kteří mají odslouženo více jak 20 let. Detailní graf opět naleznete v prezentaci.
Věděli jste, že má hasič na stanici odpracovaných 240 hodin měsíčně? 180 hodin má standardně v rámci měsíčního fondu a ostatní hodiny jsou ve služební pohotovosti. Vedení HZS si je vědomo toho, že jsou mzdy zaměstnanců 2000 Kč pod průměrnou výší mzdy v ČR a i tímto bodem se zabývá.
Velkou pozitivní informací, hlavně pro JSDHO, je navýšení finančních prostředku dotaci ze státního rozpočtu z 310 na 710 milionu. Tato dotace je primárně určena na pořízení nových cisternových automobilových stříkaček.
Další možností, jak mohou JSDHO získat vozy do svých stavů je využití převodu vozů starších 10 let od HZS. Problémem ale je obnova techniky ve stavech HZS za nové, a tak má aktuálně 234 CAS starších 10 let a 61 CAS starších 20 let, ale bez nákupu nových není aktuálně převod této techniky možný. U JSDHO je nyní potřeba obnovit techniku v počtu 1 413 kusů v hodnotě 12,7 miliard.
K zásahům hasičů ze stanic HZS patří i zajištění převozu humanitární pomoci do zahraničí. V roce 2022 tak byly vyslány odřady s pomocí do Sierra Leone, Moldavska a na Ukrajinu. Na Ukrajinu bylo vypraveno 27 humanitárních konvojů a při těchto cestách bylo ujeto 1 100 000 kilometrů.
HZS se soustředí i na preventivně výchovnou činnost dětí a mládeže z mateřských základních a středních škol. Neopomíná ani na preventivní činnost u dospělých, a chce pokračovat v realizaci dalších "Městečko bezpečí". první bylo vybudované v Karlových Varech a jeho návštevnost byla v loňském roce ve výši 25 tis. lidí.
Co spatřuje HZS jako zásadní problém je rozhodnutí EU, která chce, aby byly garáže stavěny tak, aby byly dostupné pro vozy se všemi druhy paliv včetně těch alternativních.
Tiskové konference se zúčastnili i náměstci generálního ředitele - náměstek pro prevenci a civilní nouzovou připravenost brig. gen. Daniel Miklós, náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení brig. gen. Petr Ošlejšek a náměstek pro ekonomiku brig. gen. Slavomír Bell.
Zdroj: Foto - HZS ČR