Dobrovolní hasiči na vakcíny počkají
„Když nám je řečeno, že někde máme být do hodiny, tak tam prostě jsme,“ říká generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak to bude u dobrovolných hasičů, budete je očkovat také?
Byl bych strašně rád, kdybychom mohli očkovat i dobrovolné hasiče. Vzhledem k situaci s dostupností vakcín v České republice, to ovšem nedokážu příliš ovlivnit. Osobně si myslím, že by bylo dobré přednostně naočkovat dobrovolné hasiče, kteří pracují v jednotkách, které využíváme na zásahy i mimo svou obec. To jsou ti, kteří nám pomáhají například při výjezdech. Ale těch je skoro 21 tisíc, takže tam to bude chvíli trvat.
Komunikujete takový požadavek i směrem k ministerstvu vnitra a ministerstvu zdravotnictví?
Můj náměstek má na starosti jednu pracovní skupinu krizového štábu, která v této chvíli vypracovává strategii, jak budou očkovat kritickou infrastrukturu. To není jen o hasičích a policistech, ale o kritické infrastruktuře jako takové. Dokonce se tam zabývají i podniky, které nejsou v kritické infrastruktuře, ale jsou velmi důležité. Například teplárna. Ta v kritické infrastruktuře není, ale asi by bylo hodně špatné, kdyby město nemělo teplo do bytu.
Očkování proti koronaviru je v Česku dobrovolné. Jak to nicméně budete dělat s hasiči, kteří se nenaočkují? Budou se muset nechat nadále pravidelně testovat, nebo se budete pokoušet dávat dohromady týmy pouze s naočkovanými hasiči a pak s nenaočkovanými hasiči?
To určitě ne. My děláme týmy podle kvalifikace, nemůžeme je dělat podle kritéria očkování.
Když nám je řečeno, že někde máme být do hodiny, nad rámec naší běžné činnosti, tak tam prostě jsme.
Takže v případě, že se hasič nenechá naočkovat, bude muset počítat s pravidelným testováním?
Uvidíme, jaká budou nařízení vlády v tomto duchu. V této chvíli je to docela možné, protože nyní je to postaveno tak, že kdo není očkovaný a kdo neprodělal covid v době kratší tři měsíce, tak se musí pravidelně testovat.
foto iDnes.cz
Jak je to s testováním u hasičů?
Testujeme dlouhodobě a cíleně, zhruba od poloviny loňského října antigenní testy, které vykazují velmi dobrou přesnost. Když jsme s testováním začínali, na konci loňského října, měli jsme mimo službu zhruba 10 procent lidí, nyní máme doma zhruba 3,4 procent lidí.Testy nám usnadnily život v tom, že přestože máme hasiče nemocné, není to tak rozsáhlé, jak kdybychom netestovali.
Jak to myslíte?
Když jsme netestovali během první a začátku druhé vlny koronaviru, tak nám vycházelo na jednoho nemocného příslušníka dalších 10 lidí v karanténě. V současné době je to tak, že zhruba na dva nemocné máme jednoho v karanténě. Testujeme často a především cíleně.
Testujete tedy všechny hasiče?
Nově je vydáno usnesení vlády s ohledem na testování podniků a veřejné správy, v rámci kterého testujeme plošně a všechny. Naše vlastní testování se týkalo vybraných skupin. Pokud například přišel hasič, že má doma nemocnou manželku, tak jsme jej otestovali.
V uplynulém roce se hasiči objevili u mnoha činností, u kterých by je člověk nečekal. Jak jste již řekl, pomáháte ve zdravotnictví, převáželi jste i ochranné pomůcky. Nabízí se tedy otázka, kterou si určitě pokládá spousta lidí - proč zrovna hasiči?
Hasiči mají ze zákona umožněno, že mohou dělat i jiné činnosti, nad rámec našeho takzvaného základního úkolu, kterým je především ochrana životů, zdraví a majetku, životního prostředí a zvířat před požáry a jinými mimořádnými událostmi a krizovými situacemi. V zákoně je to pojmenováno jako mimořádný úkol. Podmínky jsou následující: je to činnost, kterou nemůže vykonávat někdo jiný, nebo jsme o to požádáni, pokud jsme na to vycvičeni, vybaveni a pokud tím nezanedbáme svou základní činnost - tedy požáry a například také nehody. A poslední podmínka je, že hrozí nebezpečí z prodlení.
Za těchto okolností můžeme dělat i jiné věci, než nám přísluší primárně ze zákona. A to je využíváno od loňského roku. Začínali jsme tím, že jsme posílali lidi na hranice měřit teploty, pak jsme na hranicích budovali zázemí pro jednotlivé skupiny, které tam pracovaly - ať už to byli policisté či celníci. Zajišťovali jsme i náklady, převoz a vykládky ochranných prostředků. Například teď o víkendu jsme vykládali letadla s testy, které přišly z Číny. Nyní jsme zaměřeni spíše na maximální pomoc zdravotnictví.
Přečtěte si celý článek na iDNES.cz - Pomáháme na JIP i v krematoriích. Na deprese nemáme čas, říká šéf hasičů.
Zdroj: iDNES.cz