Desítky hasičů, policistů a členů Horské služby pátraly po osmnáctiletém mladíkovi
Mladík má poruchu autistického spektra a ztratil se na výletě s maminkou.
Jak vše probíhalo?
Podobné pátrací akce jsou náročné nejen fyzicky, ale i organizačně, takže jsme se Horské služby zeptali, jak probíhalo toto konkrétní pátrání.
Zmizení Adama bylo nahlášeno kolem jedné hodiny odpoledne a během krátké chvíle se v oblasti shromáždilo deset jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, policisté, několik skupin Horské služby, psovodi a povoláni byli i specialisté z Drony SIT s drony a policejní vrtulník s termokamerou. Mezitím bylo na Špičáckém sedle vytvořeno zázemí pro zasahující a velení.
Oblast byla rozdělena na úseky, které byly přiděleny jednotlivým pátracím týmům, a do terénu vyrazili jak pěší pátrači, tak jezdci na čtyřkolkách a šestikolkách. Pátrací týmy projížděly několikrát všechny možné i nemožné cesty, pěší procházeli nesjízdné cesty mezi jezery a v dalších náročných oblastech. Kontrolovány byly nocležiště, odpočinkové přístřešky a posedy. V pravidelných intervalech pak byly získané informace vyhodnocovány na briefinzích, kde byl podle nich upravován další postup.
Pomohla zveřejněná pátrací relace
Průlomem v pátrání byla kolem půlnoci informace od skupiny skautů z Liberce, která při přechodu Šumavy na sociálních sítích narazila na zveřejněnou pátrací relaci a Horské službě sdělila, že mladíka odpovídajícího popisu viděla v oblasti vrchu Svaroh nad Černým jezerem.
Na tuto lokalitu okamžitě vyrazili dva členové Horské služby, kteří se i přes malou šanci, že hoch s poruchou autistického spektra odpoví, na Adama volali jménem. "Mladík byl schovaný na konci jedné z cest ve křoví. Když horští záchranáři slyšeli slabou odpověď, volání zesílili a opakovali. Nakonec mladík horské záchranáře spatřil a šťastně se k nim rozběhl. Dokonce záchranáře, který ho objevil, chytil za ruku. Zdravotně byl zcela v pořádku, po krátkém transportu vozem byl do péče rodiny bez nutnosti lékařského ošetření předán na Špičáckém sedle," popsal nám náčelník Horské služby ČR pro oblast Šumava Michal Janďura.
Pro představu, jak rozsáhlá pátrací akce byla, ještě doplníme několik čísel. Po Adamovi pátralo více než 70 osob, hasiči nasadili celkem šestnáct vozidel, převážně čtyřkolek a šestikolek, Horská služba nasadila šest terénních aut a šestikolku. Horská služba také spočítala, že její vozidla při této pátrací akci najezdila více než 1000 kilometrů.
Poděkování
Dnes do redakce Krimi Plzeňa přišlo poděkování šťastných a vděčných rodičů všem, kteří na místě po Adamovi pátrali:
"Moc děkujeme za nalezení našeho syna Adama, zvláště policii, horské službě, hasičům i dobrovolníkům, kteří po našem synovi pátrali. Byla to skvělá profesionální práce," napsali nám a my toto poděkování velice rádi předáváme.
Zdroj: Krimi Plzeň