Nový projekt Čistý hasič - ochrana zdraví začíná už na místě zásahu
HZS Libereckého kraje převzal projekt původem ze Švédska.

Známé rčení praví, že čistota je půl zdraví, a pro hasiče to platí dvojnásob. Při požárech a dalších zásazích totiž přicházejí do kontaktu s množstvím toxických látek. Jak se vyhnout zdravotním problémům spojeným s kontaminací a zajistit, aby se hasiči mohli vracet ze zásahu co nejvíce "čistí a zdraví", na to se zaměřuje projekt Čistý hasič.
Součástí projektu je systém, kdy si hasiči už přímo na místě události vymění znečištěný zásahový oblek za čistý náhradní a provedou základní očistu. Celý proces má svá pevně daná pravidla. Stejně jako u samotného zásahu i tady pracují hasiči ve dvojici – jeden pomáhá druhému. Nezbytným vybavením jsou jednorázové rukavice, PVC pytle na znečištěné věci a především dodržení správného postupu, který si můžete prohlédnout ve videu níže.
Péči o hygienu po návratu ze zásahu profesionální hasiči rozhodně nepodceňují, ale Čistý hasič přináší novou systematičnost a důraz. „Osobní hygiena a údržba věcných prostředků začíná už na místě zásahu, protože čas hraje důležitou roli,“ vysvětluje nprap. Jakub Sucharda, technik chemické a technické služby ÚO Jablonec nad Nisou. „Snažíme se minimalizovat sekundární kontaminaci,“ doplňuje. Zásadní problém totiž často nepředstavují jen viditelné nečistoty, ale zejména nebezpečné látky, které na první pohled poznat nelze.
Hasiči si projekt přizpůsobili
Inspirací pro Čistého hasiče byl švédský model, který si liberečtí hasiči přetvořili pro své podmínky. „Čistého hasiče jsme převzali ze švédského modelu a upravili jej pro podmínky našeho kraje,“ popisuje plk. Jiří Červený, vedoucí oddělení IZS a služeb, a dodává: „Jako první jsme projekt začali realizovat na územním odboru Jablonec nad Nisou na podzim loňského roku.“
Hned první zkušenost potvrdila, že projekt funguje. Plk. Jan Havel, ředitel ÚO Jablonec nad Nisou, přibližuje: „Efekt Čistého hasiče jsme doslova pocítili na vlastní nos hned při první aktivaci u většího požáru. Po zásahu u takové události je běžně na stanici cítit specifický odér, tentokrát ale tato věc absentovala.“
Zavedení projektu přineslo nejen změnu přístupu, ale také nové prostředky pro očistu zasahujících, vybavení na mytí věcných prostředků, praní zásahových obleků i čištění požární techniky. Pro hasiče to znamená i nemalou časovou zátěž – nejen na místě zásahu při výměně oblečení a základní očistě, ale i zpětně na stanici, kde je potřeba vše důkladně vyprat a připravit na další výjezd.
Čistý hasič: investice do vybavení i zdraví, finanční i časová
Zajištění všech potřebných věcí pro projekt Čistý hasič by nebylo možné bez podpory Libereckého kraje. „Mohli jsme tak realizovat nákup průmyslových praček a sušiček na většinu našich stanic, a to v hodnotě více než 800 000 korun,“ říká plk. Jiří Červený.
Každý hasič zapojený do programu musí mít k dispozici kompletní výbavu – dva těžké zásahové obleky, jeden lehký, těžkou a lehkou zásahovou přilbu a další potřebné vybavení. Tyto položky nejsou levné, a jejich pořízení a obměna představují náklady ve výši statisíců až milionů korun ročně.
"Všechny územní odbory HZS Libereckého kraje by Čistého hasiče mohli realizovat přibližně do letošního léta. Poprvé program příslušníci HZS Libereckého kraje aktivovali koncem listopadu 2024 po zásahu u požáru v Pulečném na Jablonecku. Například liberečtí profesionální hasiči nasadili Čistého hasiče například po zásahu u požáru multifunkční budovy v libereckých Kateřinkách koncem letošního února," sdělila por. Jaroslava Benešová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje.
Zdroj: HZS Libereckého kraje, ilustrační foto: nstržm. Josef Charvát