Český USAR tým odlétá na pomoc do Libanonu dnes v 16 hodin
Po včerejším obrovském výbuchu v Bejrútu požádal Libanon cestou mechanismu Evropské unie o mezinárodní pomoc. Česká republika nabídla středně velký USAR tým a nabídka byla dnes ráno akceptována. Do Libanonu tak bude vyslán 36ti členný USAR tým složený z příslušníků HZS hl. m. Prahy. V týmu je kromě záchranářů také 5 kynologů, statik, lékař. Členové týmu z řad hasičů jsou běžně z HZS hl.m. Prahy. Předpokládaný odlet je plánován na 16.00 hodinu dnešního dne.
Po včerejším obrovském výbuchu v Bejrútu požádal Libanon cestou mechanismu Evropské unie o mezinárodní pomoc. Česká republika nabídla středně velký USAR tým a nabídka byla dnes ráno akceptována.
Do Libanonu tak bude vyslán 36ti členný USAR tým složený z příslušníků HZS hl. m. Prahy. V týmu je kromě záchranářů také 5 kynologů, statik, lékař.
Členové týmu z řad hasičů jsou běžně z HZS hl.m. Prahy. Předpokládaný odlet je plánován na 16.00 hodinu dnešního dne.
„Jsem v myšlenkách s obyvateli Bejrútu, je to obrovská tragédie. Vyslání pomoci je to nejmenší, co můžeme pro Libanon udělat.“ Řekl ministr vnitra Jan Hamáček
Zkratka USAR (Urban Search And Rescue) vychází z anglického výrazu pro vysoce specializovanou činnost a v doslovném překladu znamená prohledávání a záchranu osob v městském (urbanizovaném) prostředí. Jak je obvyklé, doslovný překlad není zcela výstižný a přesný, nicméně pokud budeme hovořit o problematice USAR, bude tím dále myšlena problematika nalezení, vyproštění a ošetření osob ze staticky narušených objektů.
USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závaly, tsunami... Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.
USAR tým (či USAR odřad) je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení zde nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.
Více informací na www.usar.cz
Zdroj: HZS