1. Setkání ředitelů hasičských muzeí
Ústřední odborná rada historie a muzejnictví pořádala 1. setkání ředitelů hasičských muzeí na zámku v Přibyslavi.
26. listopad 2022 byl průlomovým dnem pro ředitele hasičských muzeí, kteří se setkali na zámku Centra hasičského hnutí Přibyslav. Cílem setkání bylo seznámení s plány Ústřední odborné rady historie a muzejnictví Sdružení Hasičů Čech Moravy a Slezska na následující rok, představení knihy Josefa Nitry, která byla pokřtěna na Hasičských slavnostech Litoměřice a poté následovala diskuse na témata, která ředitele hasičských muzeí pálí.
Ředitele muzeí přivítal předseda rady Doc. Dr. Ing. Václav Liška a v úvodu předal slovo nové ředitelce Centra hasičského hnutí Přibyslav. Ing. Jana Fialová, MBA se před nástupem do nové pozice věnovala osm let vzdělávání na krajském úřadu Kraje Vysočina a funkce ředitelky se ujala s velkou zodpovědností. Je členkou sboru dobrovolných hasičů, jako, jak říká „suchý hasič“ a zároveň i starostkou obce Bransouze v úzkém kontaktu s místní jednotkou. Dle jejích slov je potřeba ke správnému fungování Centra hasičského hnutí Přibyslav provést kroky k tomu, aby opět začalo žít. Uvítá každý námět vedoucí ke změně a věří, že ruku v ruce s hasiči mnohé zvládnou. Řídí se mottem: „Kde je vůle, je i cesta!“.
Václav Liška představil plány na následující rok:
- Příprava výstavy Pod ochranou Floriana v Blovicích
- Kniha o hasičských praporech
- Plánovaný průzkum na úrovni OSH týkající se pohledu na hasičská muzea, kdy výstup pomůže k dalšímu posunu.
- Příprava vystoupení na dalším setkání historiků CTIF na téma Muzea a místa paměti (v dalším roce bude téma Ženy v požární ochraně).
- Realizace akce Open House v Hasičském domě, vč. připravované publikace.
Zavzpomínal na oslavu 50. výročí hry Plamen a připomněl soutěž „Kronikář roku 2022“, do které je možné se zapojit i posláním fotografie na téma kronika zápis nebo kronika fotografie týkající se hasičů v odboji. Pro rok 2023 bude tématem soutěže Hasičské mládí.
Zmínil setkání kronikářů, které se letos konalo poprvé a kronikáři se sešli v Řiťce v krásném počtu 32 zúčastněných a na 2. říjnovém setkání v byl v Černovicích překvapen účastí, která překonala počet 82 kronikářů. Další setkání je naplánováno na 11. března 2023 a bude se konat v zasedací místnosti krajského úřadu Pardubického kraje a bude se diskutovat nad tématy Kroniky včera a dnes, historie hasičských jízd, digitalizace kronik a aktivity na úrovni SDH a OSH. Součástí bude výstavka a přednáška věnovaná historii. Čtvrté setkání proběhne v říjnu 2023 opět v Černovicích, což se nejspíš stane tradicí.
Neopomenu také, že Ústřední odborná rada historie a muzejnictví vydala v tomto roce publikace k 50. výročí hry Plamen a Ohňový patent Petry Myslínové Cejpkové.
V roce 2023 plánuje rada ve spolupráci s drážními hasiči oslavu jejich 70. výročí, kdy bude v Přibyslavi vybudována expozice podnikových hasičů se zaměřením právě na drážní. Expozice se ponese v moderním stylu. Na čtyřech místech v České republice budou viděny renovované vagóny požárního vlaku, konkrétně pak vozu technického, velitelského a cisternového.
Ústřední rada provede aktualizaci seznamu vedoucích okresních rad historie, pokud víte o takovém kolegovi, předejte informaci Ústřední odborné radě historie a muzejnictví.
Následovala řeč Josefa Nitry, který představil svou novou knihu Města v ohni, která je již třetí v řadě po publikacích Pompiéři, požárníci, hasiči a Požáry. V nové knize se ohlíží za největšími požáry měst jak u nás, tak v zahraničí. Během své řeči poděkoval vše, kteří do knih přispěli vzpomínkami, fotografiemi, či brožurami. Mnoho informací bylo čerpáno právě i v hasičských muzeích, a proto jim bude věnována kniha čtvrtá s příznačným názvem Muzea, která vzniká ve spolupráci s ÚORHaM a Hasičovo.
V rámci diskuse hovořili ředitelé o tom, co se jim povedlo, například vytvoření nové expozice, renovace dalších exponátů, ale také o tom, co je pálí. Nejvíce se jedná o finanční prostředky na provoz a návštěvnost. V oblasti financování se hledá společné řešení. Co se týče návštěvnosti, je potřeba hasičská muzea posunout s dobou a provést úpravy směřující k tomu, aby byla více interaktivní. Také je důležité zaměřit se na propagaci, například formou webových stránek a sociálních sítí.
Setkání pro mě bylo velmi obohacující a myslím si, že máme možnost pomoci v oblasti propagace. Webové stránky pro sbory, které poskytujeme zcela bezplatně je možné přizpůsobit i pro hasičská muzea. Nabízíme tímto pomocnou ruku a budeme rádi, když budeme moci přispět ke zvýšení návštěvnosti.